Papież Franciszek o Imieniu, które dokonuje cudów

Papież Franciszek o Imieniu, które dokonuje cudów
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
KAI / kk

Nie ufajmy środkom, które są owszem przydatne, ale ufajmy prawdziwemu bogactwu, jakim jest relacja ze Zmartwychwstałym - zachęcił Ojciec Święty podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

Kontynuując cykl katechez na temat Księgi Dziejów Apostolskich papież mówił dziś o przyzywaniu Imienia Boga, które wyzwala obecność żywą i czynną. Jego słów w auli Pawła VI wysłuchało dzisiaj około 7 tys. wiernych.

Na wstępie Franciszek zauważył, że głoszenie Ewangelii opiera się w Dziejach Apostolskich nie tylko na słowach, lecz także na "znakach i cudach", świadczących o prawdzie tego, co jest przepowiadane. Nawiązując do uzdrowienia chromego przez apostołów, Piotra i Jana (Dz 3, 3-6), przyzywających imienia Jezusa Ojciec Święty zaznaczył, że dokonany przez nich cud miał miejsce w godzinie śmierci Pana na krzyżu. Nawiązali oni relację z chorym, który miał zostać uzdrowiony, ponieważ w ten sposób, poprzez rzeczywiste spotkanie między osobami, które może zachodzić jedynie w miłości, lubi objawiać się Bóg - stwierdził papież.

Franciszek podkreślił, że żebrak spotykając apostołów, nie znajduje pieniędzy, lecz Imię, które zbawia człowieka: Jezusa Chrystusa z Nazaretu. "Tutaj pojawia się wizerunek Kościoła dostrzegającego osoby znajdujące się w trudnej sytuacji, nie zamykającego oczu, potrafiącego spojrzeć ludzkości w twarz, aby tworzyć relacje znaczące, mosty przyjaźni i solidarności w miejsce barier" - powiedział Ojciec Święty.

"Piotr i Jan uczą nas, byśmy nie ufali środkom, które są także przydatne, ale prawdziwemu bogactwu, jakim jest relacja ze Zmartwychwstałym... Wszystkim czym jesteśmy, jest Ewangelia, która ukazuje moc imienia Jezusa, który dokonuje cudów" - podkreślił papież.

Papież podkreślił, że w piątek obchodzone będzie wspomnienie liturgiczne świętej Teresy Benedykty od Krzyża (Edyty Stein), męczennicy i współpatronki Europy. Przypada ono w rocznicę jej śmierci w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz-Birkenau w 1942 roku.
"Zachęcam wszystkich, by patrzyli na jej odważne wybory, dokonane w autentycznym nawróceniu na Chrystusa, a także w darze swego życia przeciwko wszelkiej formie nietolerancji i ideologicznej perwersji" - oświadczył Franciszek.

Na zakończenie Franciszek zachęcił: "Prośmy Ojca o dar wdzięcznej pamięci wspominając dobrodziejstwa Jego miłości w naszym życiu, aby dać wszystkim świadectwo uwielbienia i wdzięczności". Zwrócił się także do zgromadzonych w auli Polaków:

Serdecznie pozdrawiam polskich pielgrzymów. Bracia i siostry, życzę wam dobrych wakacji. Niech będą dla was nie tylko możliwością odpoczynku, ale również okazją do ożywienia więzi miłości z Bogiem i z ludźmi. Nie zaniedbujcie codziennej modlitwy, uczestnictwa w niedzielnej Eucharystii i dzielenia czasu z innymi. Kontemplujcie piękno stworzenia, wielbiąc wszechmoc, mądrość i miłość Stwórcy. Niech Jego błogosławieństwo stale wam towarzyszy! Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek

Mądrość przychodzi z wiekiem

Oni najlepiej rozumieją, że życie czasem się komplikuje. Gdy popełniamy błąd, stają przy nas. Osoby starsze to nieocenieni doradcy. Upływający czas zabrał im młodość, lecz dał mądrość.

Ta jedyna w swoim...