Papież Franciszek o tym, jak chrześcijanin powinien zachować się w obliczu śmierci

Papież Franciszek o tym, jak chrześcijanin powinien zachować się w obliczu śmierci
(fot. PAP / EPA / MAURIZIO BRAMBATTI)
KAI / ml

Do zachowania ufności i nadziei w obliczu śmierci zachęcił Ojciec Święty podczas Eucharystii sprawowanej w bazylice watykańskiej za zmarłych w minionym roku 14 kardynałów i 137 biskupów.

Już na wstępie papież podkreślił, że dzisiejsza Eucharystia posila przede wszystkim naszą nadzieję względem zmarłych i nas samych. Nawiązując do słów z księgi Daniela (Dn 12,2) Franciszek zauważył, że wielu, którzy zbudzą się do życia wiecznego to ci, za których przelana została krew Chrystusa. 
Przypominając następnie słowa Ewangelii, gdzie Pan Jezus mówi o sobie jako o chlebie życia (J 6, 51), Ojciec Święty powiedział: "Karmiąc się Jego ciałem i krwią łączymy się z Jego wierną miłością, która niesie w sobie nadzieję ostatecznego zwycięstwa dobra nad złem, nad cierpieniem i śmiercią. Na mocy tej boskiej więzi miłości Chrystusa wiemy, że komunia ze zmarłymi nie jest jedynie pragnieniem, wyobraźnią, ale staje się realna".
Franciszek zaznaczył, że nasza wiara w zmartwychwstanie prowadzi nas do bycia ludźmi nadziei, a nie rozpaczy, ludźmi życia, a nie śmierci, bo pociesza nas obietnica życia wiecznego zakorzenionego w zjednoczeniu z Chrystusem zmartwychwstałym. "Ta nadzieja, rozpalona w nas przez Słowo Boże pomaga nam przyjąć postawę ufności w obliczu śmierci: Jezus ukazał nam bowiem, że nie jest ona ostatnim słowem, ale przemienia nas miłosierna miłość Ojca i sprawia, że żyjemy w wiecznej jedności z Nim" - podkreślił papież. Dodał, że chrześcijanin niecierpliwie oczekuje spotkania z Bogiem. 
Franciszek Ojciec Święty wskazał, że tę wiarę wyzwali wspominani dziś kardynałowie i biskupi. "Módlmy się dla nich o macierzyńskie wstawiennictwo Najświętszej Maryi Panny, aby uczestniczyli w wieczystej uczcie, której przedsmak mieli już w wierze i miłości, podczas ziemskiej pielgrzymki" - powiedział papież na zakończenie swej homilii.
W przygotowanych na dzisiejszą uroczystość materiałach pomocniczych wśród 137 biskupów wymieniono nazwiska zmarłego 29 stycznia bpa Stanisława Padewskiego, emerytowanego ordynariusza diecezji charkowsko-zaporoskiej na Ukrainie, zmarłego 7 marca emerytowanego biskupa legnickiego, Tadeusza Rybaka, zmarłego 13 września emerytowanego biskupa kieleckiego, Kazimierza Ryczana, oraz zmarłego 7 października emerytowanego biskupa sandomierskiego, Wacława Świerzawskiego.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Praca zbiorowa

Zobacz z bliska Papieża Franciszka

Grzegorz Gałązka to autor kanonizacyjnego portretu Jana Pawła II. Od kilkudziesięciu lat fotografuje życie w Watykanie. Dzięki jego znakomitym zdjęciom możemy ujrzeć Franciszka takiego, jaki jest naprawdę - spontanicznego, ekspresyjnego,...

Skomentuj artykuł

Papież Franciszek o tym, jak chrześcijanin powinien zachować się w obliczu śmierci
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.