Papież Franciszek podziękował szczyrkowskim luteranom za medal

Papież Franciszek podziękował szczyrkowskim luteranom za medal
(fot. PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI)
PAP / mp

Papież Franciszek podziękował luteranom ze Szczyrku za ofiarowany mu medal wybity przez nich z okazji 500-lecia Reformacji - powiedział w środę ks. Jan Byrt.

W liście z Watykanu podkreślono, że chrześcijan różnych wyznań więcej łączy niż dzieli.
"W liście zacytowane zostały słowa Franciszka wypowiedziane rok temu podczas spotkania ekumenicznego w Malmoe: Dziękuję Bogu za wspólne upamiętnienie 500-lecia Reformacji, które przeżywamy z odnowionym duchem i świadomością, że jedność między chrześcijanami jest priorytetem, bo uznajemy, iż więcej jest tego, co nas łączy niż dzieli" - powiedział luterański duchowny ze Szczyrku.
Papież pozdrowił też szczyrkowskich luteran. "Cieszymy się bardzo, bo list z podziękowaniami nadszedł tuż przed Świętem Reformacji w Kościele Ewangelickim, które przypada 31 października" - dodał ks. Byrt.
Medal w kształcie Róży Lutra został wybity z okazji 500-lecia Reformacji. Luteranie ze Szczyrku honorują nim wybitne postacie życia społecznego i politycznego, kierujące się w życiu Ewangelią. Posiadają go m.in. były premier i były przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, a także skoczkowie narciarscy Piotr Żyła i Maciej Kot.
Medal zaprojektowali parafianie ze Szczyrku. Na awersie znajduje się złota Róża Lutra, godło reformacji i symbol Kościoła ewangelicko-augsburskiego. Na rewersie wygrawerowane zostały cztery fundamenty Reformacji: "Tylko Jezus. Tylko wiara. Tylko Pismo Święte. Tylko łaska". Został wykonany z mosiądzu.
Ks. Jan Byrt znany jest z niekonwencjonalnych pomysłów promujących wiarę i sport. Na stokach rozdawał narciarzom Biblię. Zimą rozdaje dzieciom sprzęt narciarski, a latem rowery. Obok kościoła w Szczyrku tworzy ogród, w którym drzewa sadzą politycy, samorządowcy i sportowcy.
Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce liczy ok. 70 tys. wiernych. Najliczniejsza grupa luteran mieszka na Śląsku Cieszyńskim, gdzie trendy reformacyjne dotarły wkrótce po ogłoszeniu w 1517 r. tez reformacyjnych przez Marcina Lutra. Diecezja cieszyńska zrzesza ok. 38 tys. wiernych.

DEON.PL POLECA


Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież Franciszek podziękował szczyrkowskim luteranom za medal
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.