Papież: imigranci, jeśli pomaga się im w integracji, dają wzrost społeczeństwom

Papież: imigranci, jeśli pomaga się im w integracji, dają wzrost społeczeństwom
fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT
KAI / ml

W południe papież Franciszek przyjął w Watykanie ponad 200 uczestników europejskiego zjazdu Fundacji Migrantes, organizacji działającej przy episkopacie Włoch, której celem jest wsparcie lokalnych Kościołów w duszpasterstwie i pomocy migrantom.

Temat tegorocznej konferencji brzmi: „Włosi w Europie i misja chrześcijańska”. - Imigranci, jeśli pomaga się im w integracji, są błogosławieństwem, które daje wzrost społeczeństwom - podkreślił Ojciec Święty.

DEON.PL POLECA
Franciszek przypomniał słowa biskupa Geremii Bonomelliego, żyjącego na przełomie XIX i XX w., który nazwał Włochy „dzieckiem, będącym w ciągłym ruchu”. „To rzeczywistość szczególnie mi bliska, ponieważ moja rodzina także wyemigrowała do Argentyny” – przypomniał papież. Zaznaczył, że mobilność Włochów może być zaczynem nowej ewangelizacji w Europie, choć przyznał, że młodzi Włosi różnią się od swoich dziadków, jeśli chodzi o podejście do wiary.

Papież o migrantach i problemie uchodźców

„Często postrzegamy migrantów tylko jako «innych» i obcych. W rzeczywistości wywodzą się oni także spośród nas, a w przypadku emigrantów włoskich, to często nasi bliscy. Uświadamia nam to coraz bardziej, że Europa jest naszym wspólnym domem. Kościół w Europie nie może nie brać pod uwagę milionów emigrantów z Włoch i innych krajów, którzy tworzą oblicza europejskich miast. Jest to piękna mozaika, której nie powinny szpecić uprzedzenia czy nienawiść. Europa jest wezwana do ożywienia w dzisiejszym świecie swojego powołania do solidarności w duchu pomocniczości” – powiedział papież Franciszek.

Wskazał, że „Włosi, dzięki swojej głęboko zakorzenionej religijności ludowej, przez wieki przekazywali radość Ewangelii, ukazywali piękno bycia wspólnotą otwartą i gościnną. Styl komunii i misji charakteryzował ich historię i mam nadzieję, że będzie również kształtował ich przyszłość. Imigranci, jeśli pomaga się im w integracji, są błogosławieństwem, które daje wzrost społeczeństwom. Jeśli są zintegrowani, pomagają budować różnorodność, która odnawia jedność, pomagają pielęgnować katolicyzm, dają świadectwo apostolskości Kościoła, a także tworzą historie świętości. Z radością zauważam, że włoska droga synodalna, także dzięki pracy Fundacji Migrantes, pomaga uznać migrantów za ważne źródło odnowy i misji Kościołów w Europie”.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Leszek Śliwa

Kto był najważniejszym człowiekiem w życiu papieża Franciszka?
Co to jest milonga i dlaczego uwielbiał ją młody Jorge?
Co stało się 21 września 1953 r.?
Jakie są ulubione książki i filmy Franciszka?

Skomentuj artykuł

Papież: imigranci, jeśli pomaga się im w integracji, dają wzrost społeczeństwom
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.