Papież: kard. Huzar wyprowadził Kościół grekokatolicki z katakumb

Papież: kard. Huzar wyprowadził Kościół grekokatolicki z katakumb
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
KAI / sz

Kard. Lubomyr Huzar podniósł Kościół greckokatolicki z katakumb - napisał papież Franciszek w liście na pogrzeb zmarłego 31 maja w wieku 84 lat arcybiskupa większego kijowsko-halickiego. Odbywa się on dziś w Kijowie.

Ojciec Święty wskazał, że nadzwyczaj wysoka liczba ludzi, którzy w minionych dniach oddawali hołd doczesnym szczątkom zmarłego zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego "jest wymownym znakiem tego, kim się stał dla narodu ukraińskiego: jednym z najwyższych i najbardziej szanowanych autorytetów moralnych ostatnich dziesięcioleci".

Był on "ojcem i duchowym przewodnikiem" dla całego Kościoła greckokatolickiego, który "podniósł on z dziedzictwa «katakumb», gdzie poddany był prześladowaniom, i któremu przywrócił nie tylko struktury kościelne, ale przede wszystkim radość z własnej historii, opartej na wierze, pomimo wszelkich cierpień".

Franciszek zauważył, że po pracowitym okresie bycia "ojcem i głową" Kościoła greckokatolickiego, w związku z podeszłym wiekiem i chorobą, obecność kard. Huzara "zmieniła styl", lecz stała się "jeszcze bardziej intensywna i bogata". Były zwierzchnik Kościoła zabierał teraz głos jako "mistrz mądrości", a jego wypowiedzi były "proste, zrozumiałe dla wszystkich, ale bardzo głębokie". Była to "mądrość Ewangelii", był to "chleb chleb słowa Bożego łamany dla ludzi prostych, dla cierpiących, dla wszystkich szukających godności". Jego wezwania były łagodne, ale także bardzo wymagające.

Papież zwrócił uwagę, że kard. Huzar "nieustannie modlił się za wszystkich, czując, że taki jest jego nowy obowiązek". Stał się głosem wierzących, ponad różnicami wyznaniowymi, i niewierzących. - Wszyscy czuli, że mówi chrześcijanin, Ukrainiec rozmiłowany w swej tożsamości, zawsze pełen nadziei, otwarty na Bożą przyszłość. Miał słowo dla wszystkich, "wyczuwał" ludzi ciepłem swej wielkiej pokory i swej wytwornej uprzejmości. Lubił prowadzić dialog przede wszystkim z ludźmi młodymi, z którymi miał wyjątkową zdolność komunikacji i którzy licznie do niego lgnęli - napisał Ojciec Święty.

I choć "dziś opłakuje go cała Ukraina", to nadal możemy liczyć na jego modlitwę, którą "chronić będzie swój naród, wciąż cierpiący, dotknięty przemocą i brakiem bezpieczeństwa, a jednak pewnym, że miłość Chrystusa nie zawodzi".

Franciszek zachęcił Ukraińców do wierności nauczaniu kard. Huzara i jego całkowitemu powierzeniu się Opatrzności Bożej. Wszystkim "umiłowanym Ukraińcom w ojczyźnie i diasporze" udzielił Bożego błogosławieństwa.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież: kard. Huzar wyprowadził Kościół grekokatolicki z katakumb
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.