Papież na szczyt klimatyczny: nie sprostaliśmy zadaniu

Papież na szczyt klimatyczny: nie sprostaliśmy zadaniu
(fot. PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO)
vaticannews / ml

Działania podejmowane dziś przez państwa, by walczyć ze zmianami klimatycznymi i do nich się dostosować dalekie są od tego, co jest niezbędne, by zrealizować cele wyznaczone przez Porozumienie Paryskie – napisał Papież w przesłaniu na trwający w Madrycie Światowy Szczyt Klimatyczny. Stolicę Apostolską reprezentuje na nim sekretarz stanu kard. Pietro Parolin.

Franciszek przypomniał, że postanowienia szczytu paryskiego wymagały konkretnego i wspaniałomyślnego zaangażowania ze strony wszystkich. Podjęte wówczas działania i inicjatywy świadczyły o tym, że wspólnota międzynarodowa jest już bardziej świadoma potrzeby współpracy na rzecz budowania naszego wspólnego domu. Po czterech latach ze smutkiem musimy przyznać, że ta świadomość jest jeszcze dość słaba i nie jest w stanie odpowiedzieć w sposób adekwatny na pilną potrzebę działań wskazywanych przez dostępne nam dane naukowe – napisał Papież.

Przyznaje on jednak, że istnieje już coraz większe porozumienie, co do potrzeby przemiany aktualnego modelu rozwoju, promowania solidarności oraz łączenia zapobiegania zmianom klimatycznym z walką z ubóstwem. Wątpliwe jest jednak, czy zainicjowane już proces sprostają terminom wyznaczonym przez naukowców. Zdaniem Papieża trzeba poważnie postawić pytanie, czy istnieje wola polityczna, aby uczciwie, odpowiedzialnie i odważnie przeznaczyć więcej zasobów ludzkich, finansowych i technicznych na łagodzenie negatywnych skutków zmian klimatycznych, a także na pomoc najbiedniejszym i najbardziej narażonym grupom społecznym.

Franciszek przypomina, że zdaniem naukowców wciąż jeszcze można ograniczyć globalne ocieplenie. Potrzebna jest jednak jasna, silna i dalekowzroczna wola polityczna. Niezbędna jest też refleksja nad naszymi wzorcami konsumpcji i produkcji. Papież zauważa, że młode pokolenia odznaczają się zwiększoną wrażliwością ekologiczną. Nie wolno ich obarczać ciężarem poprzednich pokoleń. Niech nowe pokolenia mają powody do nadziei i pracy na rzecz godnej przyszłości – pisze Franciszek w przesłaniu na szczyt klimatyczny w Madrycie.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież na szczyt klimatyczny: nie sprostaliśmy zadaniu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.