Papież nie przyjął rezygnacji hierarchy. To rzadka sytuacja

Papież nie przyjął rezygnacji hierarchy. To rzadka sytuacja
(fot. GarCorMediaProductions / youtube.com)
4 lata temu
newsday.co.tt / kw

List rezygnacyjny abpa Josepha Harrisa nie został jeszcze przyjęty przez papieża Franciszka. Hierarcha, ordynariusz Port of Spain, stolicy Trynidadu i Tobago, ogłosił rezygnację ze stanowiska w marcu bieżącego roku, gdy ukończył 75-ty rok życia. Uczynił to zgodnie z prawem kościelnym.

Abp Harris wyjaśnił dziennikarzom portalu newsday.tt, że po wysłaniu listu przez rezygnującego hierarchę, zwyczajowo odsyła się odpowiedź ze słowami "Nunc pro tunc". Ten łaciński zwrot ma informować emeryta, by pozostał na miejscu do czasu dalszej decyzji. "Niestety, nie przekazano mi żadnej informacji, więc zostanę na stanowisku aż do czasu otrzymania informacji z Rzymu" - powiedział ordynariusz Port of Spain.

"Rezygnacja wchodzi w życie dopiero wtedy" - mówił abp Harris - "gdy powiedzą mi, że wybrali kogoś, aby mnie zastąpił".

"To powinno trwać miesiąc lub dwa" - dodał hierarcha - "Wysłałem rezygnację w marcu, a mamy już lipiec. To może potrwać do końca roku, nie wiem".

Trynidad i Tobago to państwo wyspiarskie na Karaibach, składające się z dwóch głównych wysp (Trynidadu i Tobago) oraz 21 mniejszych wysepek. Terytorium państwa obejmuje ponad 5100 km kw., na których żyje ponad 1,2 mln osób. Około 25 procent to wyznawcy katolicyzmu, którzy stanowią największą grupę religijną archipelagu.

Papież nie przyjął rezygnacji hierarchy. To rzadka sytuacja - zdjęcie w treści artykułu

Katedra w Port of Spain (fot. 1Parishioner [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons)

Archidiecezja Port of Spain jest najważniejszym ośrodkiem lokalnego Kościoła, obejmuje swoim zasięgiem całe państwo. Sufraganiami metropolii są również diecezji innych państw: Barbadosu, Gujany, Grenady, Surinamu, Saint Vincent i Grenadyny oraz holenderskich kolonii na Karaibach (m.in. Aruby i Curacao).

Abp Joseph Harris pochodzi z miejscowości Arouca na Trynidadzie, wstąpił do misyjnego Zgromadzenia Ducha Świętego (Duchaczy). Pracował m.in. w Paragwaju, Kanadzie i USA. 8 lipca 2011 papież Benedykt XVI mianował go koadiutorem arcybiskupa Port-of-Spain. Sakry udzielił abp Edward Gilbert CSsR. Sukcesję po swym konsekratorze przejął 26 grudnia 2011 roku. Paliusz z rąk papieża otrzymał 29 czerwca 2012 roku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Michał Kociołek
22,43 zł
29,90 zł

Usuń z drogi znaki zawracania

Postanowiłem napisać o wszystkim, co wydarzyło się w moim życiu, bo fakt, że mogę to robić, jest dowodem, że warto walczyć do końca.

Nieważne, od czego zaczynasz. Nie czekaj, marzenia nie spełnią...

Skomentuj artykuł

Papież nie przyjął rezygnacji hierarchy. To rzadka sytuacja
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.