Papież o modlitwie, która dokonuje przełomu nawet w Panu Bogu

Papież o modlitwie, która dokonuje przełomu nawet w Panu Bogu
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
KAI / DEON.pl / kw

Do cierpliwej modlitwy o potrzebne łaski zachęcił Ojciec Święty katolików obrządków wschodnich podczas Eucharystii sprawowanej w bazylie Santa Maria Maggiore z okazji stulecia Kongregacji dla Kościołów Wschodnich i Papieskiego Instytutu Wschodniego.

Wcześniej odwiedził położony w pobliżu, w powierzony jezuitom Papieski Instytut Wschodni.

>> Pełny tekst homilii papieża

Franciszek zauważył, że przed stu laty szalała I wojna światowa. Dzisiaj natomiast mamy do czynienia z kolejną wojną światową "w kawałkach". Odwołał się do czytania z Księgi Machabejskiej: - Pan narzeka na swój lud i mówi: "Bardzo przykre stały się wasze mowy przeciwko Mnie. Wy zaś pytacie: «Cóż takiego mówiliśmy między sobą przeciw Tobie?» Mówiliście: «Daremny to trud służyć Bogu. Bo jakiż pożytek mieliśmy z tego, żeśmy wykonywali polecenia Jego i chodzili smutni w pokucie przed Panem Zastępów? A teraz raczej zuchwałych nazywamy szczęśliwymi, bo wzbogacili się bardzo ludzie bezbożni, którzy wystawiali na próbę Boga, a zostali ocaleni»" (ww. 13-15).

DEON.PL POLECA

- Widzimy nikczemników, którzy bez skrupułów robią swe interesy, ciemiężą innych i wydaje się, że wszystko idzie im dobrze - mówił papież - dostają to, czego chcą i myślą tylko o tym, by cieszyć się życiem. Stąd pytanie: "Dlaczego Panie?".

Franciszek wskazał, co zrobić, by zwrócić na siebie spojrzenie Boga: "jest także sposób, aby dokonać przełomu w pamięci Boga: nasza modlitwa, jak nas uczy usłyszany przez nas fragment Ewangelii (Łk 11,5-13)"

Ojciec Święty zapytał również: - Ale czy naprawdę nasza modlitwa jest taka? Czy naprawdę nas angażuje, włącza nasze serce i nasze życie? Czy potrafimy pukać do serca Boga?

- Kiedy się modlimy potrzeba nam odwagi wiary: ufności, że Pan nas słucha, odwagi, aby zapukać do drzwi. Pan mówi: "Każdy, kto prosi, otrzymuje; kto szuka, znajdzie, a kołaczącemu otworzą" (w. 10) - kontynuował papież.

W obliczu przeżywanych dramatów Ojciec Święty zachęcił do ufnej modlitwy: "Uczymy się pukania do serca Bożego! I uczymy się czynić to odważnie. Niech ta odważna modlitwa inspiruje i ożywia waszą służbę w Kościele. W ten sposób wasz trud wyda «owoc w swoim czasie» i będziecie jak drzewa, których «liście nie więdną» (por. Ps 1,3)" - zakończył swą homilię papież.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Sławomir Rusin

Opętania i egzorcyzmy.

Ten temat wzbudza mnóstwo emocji. Niestety, w wielu mediach, a niejednokrotnie i w książkach zamiast rzetelnej wiedzy otrzymujemy informacje sensacyjne, budujące fałszywy obraz relacji między Bogiem, szatanem a człowiekiem.W tej publikacji wybitni specjaliści...

Skomentuj artykuł

Papież o modlitwie, która dokonuje przełomu nawet w Panu Bogu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.