Papież o pokusie, która czai się w internecie: towarzyszy nam przez całe życie

Papież o pokusie, która czai się w internecie: towarzyszy nam przez całe życie
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
PAP / KAI / kk

Papież Franciszek przestrzegł w poniedziałek przed skutkami ciekawości dzieci w internecie, gdzie - jak mówił - znajdują "złe rzeczy". W czasie mszy w domu świętej Marty mówił, że trzeba chronić najmłodszych, by nie stały się "więźniami" tej ciekawości.

Nawiązując do dzisiejszej Ewangelii (J 14, 21-26) Franciszek podkreślił konieczność odróżniania ciekawości dobrej od złej, oraz otwarcia serca na Ducha Świętego, który daje pewność. Słowa Ewangelii opisujące dialog Jezusa z uczniami papież określił jako "dialog między ciekawością a pewnością".

Ojciec Święty zauważył, że może istnieć dobra i zła ciekawość. Jako dobrą wskazał tę, która sprawia, że dzieci zadają często pytanie "dlaczego". Dzieci stawiają pytania, chcą zrozumieć, szukają wyjaśnienia. Zaznaczył, że jest to dobra ciekawość, ponieważ służy rozwojowi a także nabywaniu przez dzieci większej autonomii. Dzieci uczą się podziwiać, rozważać a następnie rozumieć otaczającą ich rzeczywistość.

Złą ciekawością określił Franciszek paplaninę, wścibstwo, próby ingerowania w sprawy, w które nie wolno nam wkraczać, czy poszukiwanie "brudów". Jednocześnie zauważył, że nieustannie stajemy przed pokusą, by wkraczać w takie sytuacje, czy oglądać rzeczy do których nie mamy prawa. "To pokusa która towarzyszy nam przez całe życie" - zauważył. "Nie można się jej bać, ale należy uważać i mówić: «o to nie pytam, na to nie patrzę, tego nie chcę»" - radził Franciszek.

DEON.PL POLECA


Zaznaczył również: "Wiele ciekawości wywołuje też świat wirtualny, telefony komórkowe. Dzieci wchodzą do internetu, są ciekawe i znajdują tam wiele złych rzeczy". "Musimy pomóc dzieciom żyć w tym świecie po to, aby chęć wiedzy nie była ciekawstwem, aby nie stały się jego więźniami" - wezwał papież.

Ojciec Święty podkreślił, że ciekawość apostołów ukazana w dzisiejszym fragmencie Ewangelii jest dobra: chcą wiedzieć, co się stanie, a Jezus reaguje dając pewniki, "nie zwodzi", obiecuje im Ducha Świętego, który "wszystkiego nauczy i przypomni wam wszystko, co Ja wam powiedziałem".

"Pewność da nam Duch Święty w życiu. Duch Święty nie ma pakietu pewników. Nie. W miarę jak idziemy przez życie i prosimy Ducha Świętego, otwieramy serce, to On daje nam pewność, odpowiedź na tę chwilę. Duch Święty jest towarzyszem drogi chrześcijanina" - przypomniał Franciszek.

Papież zaznaczył, że Duch Święty "przypomina słowa Pana oświetlając je, a ten dialog przy stole z apostołami, który jest "dialogiem między ludzką ciekawością a pewnością" kończy się odniesieniem do Ducha Świętego, "towarzysza pamięci", który prowadzi tam, gdzie jest trwałe, niezmienne szczęście. Ojciec Święty zachęcił, abyśmy szli tam, gdzie jest prawdziwa radość z Duchem Świętym, która pomaga, byśmy nie popełniali błędów.

"Prośmy dzisiaj Pana o dwie rzeczy: po pierwsze, aby nas oczyścił w akceptowaniu ciekawości - są ciekawości dobre i mniej dobre a także, abyśmy umieli rozpoznać: nie tego nie powinienem widzieć, o to nie powinienem pytać... Oraz druga łaska: otworzyć serce na Ducha Świętego, bo On jest pewnością, daje nam pewność, jako towarzysz w drodze, tego, czego Jezus nas nauczył, i przypomina nam o wszystkim" - powiedział papież na zakończenie swej homilii.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Dominique Wolton

„Niczego się nie boję…”
Papież Franciszek podsumowuje pięć lat swojego pontyfikatu

Zwolennicy nazywają go prorokiem, zagorzali krytycy – heretykiem. Od momentu objęcia urzędu wprowadza rewolucyjne zmiany w Kurii Rzymskiej. Zadziwia świat, rezygnując z mieszkania...

Skomentuj artykuł

Papież o pokusie, która czai się w internecie: towarzyszy nam przez całe życie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.