Papież o potrzebie dialogu nauki i wiary

Papież o potrzebie dialogu nauki i wiary
(fot. ctv)
ctv / rv / kw

Wszyscy jesteśmy w drodze do wspólnego domu w niebie, gdzie z radością i podziwem będziemy mogli zgłębiać tajemnicę wszechświata - powiedział Franciszek do papieskich astronomów.

W tym roku przypada 80-lecie Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego w Castel Gandolfo. Pius XI powierzył je jezuitom, aby kontynuowali w ten sposób dzieło swych wielkich współbraci, astronomów i matematyków z Kolegium Rzymskiego, którzy prowadzili  papieskie obserwatorium już od XVI wieku.

Franciszek nawiązał do słów, które Pius XI polecił wykuć na ścianach obserwatorium: Deum Creatorem venite adoremus - "Boga Stworzyciela przyjdźcie adorować".

"Wszechświat to coś więcej niż problem naukowy, który trzeba rozwikłać. To radosna tajemnica, którą kontemplujemy w zachwycie i w uwielbieniu. «Cały materialny wszechświat jest językiem miłości Boga, Jego bezgranicznej miłości względem nas». Św. Ignacy Loyola bardzo dobrze rozumiał ten język. On sam opowiadał, że największym dla niego pocieszeniem było spoglądać na niebo i gwiazdy, bo to rozbudzało w nim wielkie pragnienie służby Bogu" - powiedział Papież.

DEON.PL POLECA

Franciszek zwrócił też uwagę na potrzebę kontynuowania dialogu wiary i nauki. Powołał się tu na przemówienie Benedykta XVI do ostatniej kongregacji generalnej jezuitów. Stwierdził on wówczas, że Kościół pilnie potrzebuje zakonników, którzy poświęcą swe życie pracy na pograniczu wiary i ludzkiej wiedzy, wiary i współczesnej nauki.

"W tych dniach, wy, ojcowie i bracia, wraz ze stowarzyszonymi naukowcami, zgromadziliście się, by rozważyć swoje dociekania oraz zagadnienia, które dotyczą dialogu nauki i religii. Św. Jan Paweł II wskazywał w tym względzie, że ważne jest aby ten dialog był nadal kontynuowany, by był coraz głębszy i rozleglejszy. Pytał się on również, czy wspólnota religii świata, w tym sam Kościół, jest gotowa nawiązać coraz głębszy dialog ze społecznością naukową; dialog, który zachowując w integralnej postaci tak religię, jak i naukę, promowałby rozwój ich obu. W kontekście dialogu międzyreligijnego dziś zachodzi szczególnie pilna potrzeba, aby dociekania naukowe na temat wszechświata pozwoliły wypracować wspólną perspektywę, podzielaną przez wierzących i niewierzących, i pomocną w lepszym religijnym rozumieniu stworzenia" - powiedział Papież.

Wśród uczestników papieskiej audiencji był również polski jezuita ks. Józef Maj, który jest dyrektorem administracyjnym Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego. Podkreśla on, że przypadający w tym roku jubileusz jest dla papieskich astronomów okazją do bilansu ich dotychczasowych dokonań.

"Z tej okazji zorganizowaliśmy sympozjum wewnętrzne, to znaczy z uczestnikami, którzy należą do Obserwatorium Astronomicznego albo którzy są stowarzyszeni. Była to grupa 23 osób. Kilka dni - od 14 do 18 września - intensywnej pracy, podsumowania, ale również pewnej perspektywy, co robić, zgodnie z tym, co powiedział święty Papież Jan XXIII: «Szukajcie, aby przybliżyć Kościół naukowcom i nauce, a Kościołowi - naukę»" - powiedział ks. Maj.

Dodajmy, że Ojciec Święty ogłosił dziś nominację nowego dyrektora obserwatorium. Został nim jezuicki brat Guy Joseph Consolmagno. Specjalizuje się on w badaniach niewielkich ciał niebieskich w systemie słonecznym. Jest też znanym popularyzatorem, zajmującym się dialogiem nauki i wiary.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież o potrzebie dialogu nauki i wiary
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.