Papież o sporcie dla niepełnosprawnych

Papież o sporcie dla niepełnosprawnych
(fot. EPA/OSSERVATORE ROMANO)
KAI / kn

Świat sportu i Kościół mogą wspólnie przywrócić prawdziwy sens aktywności sportowej. Chodzi o jej wymiar wychowawczy, rozrywkowy i rekreacyjny oraz kulturową i społeczną godność. Wskazał na to Ojciec Święty, spotykając się z delegacją zawodników zrzeszonych we włoskim stowarzyszeniu Olimpiad Specjalnych.

Ten międzynarodowy ruch promuje aktywność fizyczną wśród osób z niepełnosprawnością intelektualną. Obecne spotkanie było związane z przygotowaniami do Światowych Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych, jakie odbędą się za miesiąc w Los Angeles.

Franciszek podkreślił wielką rolę sportu w wychodzeniu na zewnątrz i przełamywaniu własnych ograniczeń w spotkaniu z innymi. Pozwala to stawać się aktywnymi i pełnoprawnymi członkami społeczeństwa i Kościoła, odkrywając piękno życia oraz przezwyciężając wszelkie formy dyskryminacji i wykluczenia.

"Proszę, abyście byli wierni temu ideałowi sportu! - powiedział papież. - Nie pozwólcie się skazić fałszywą kulturą sportową nastawioną na sukces ekonomiczny, na zwycięstwo za wszelka cenę, na indywidualizm. Koniecznie trzeba odkryć na nowo sport amatorski, ten darmowy, uprawiany dla samego sportu. Tymczasem należy strzec i bronić sportu jako doświadczenia ludzkich wartości, owszem rywalizacji, ale w uczciwości i solidarności. Zawsze pamiętać o godności każdego człowieka! Niech nikt nie czuje się wykluczony z uprawiania sportu. A dla osiągnięcia tego celu trzeba szczerego i zgodnego działania różnych środowisk i instytucji".

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież o sporcie dla niepełnosprawnych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.