Papież odblokował beatyfikację abp. Romero

Papież odblokował beatyfikację abp. Romero
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
7 lat temu
KAI / mh

Papież Franciszek odblokował sprawę beatyfikacyjną salwadorskiego abp. Oscara Arnulfo Romero, zamordowanego w 1980 r. w czasie wojny domowej w Salwadorze. Hierarcha, który był od 1977 r. metropolitą stołecznego San Salvadoru, zginął zastrzelony podczas odprawiania Mszy św.

Po spotkaniu z papieżem abp Paglia ujawnił, że Franciszek ma nadzieję na szybkie zakończenie procesu beatyfikacyjnego abp. Romero.

- Papież Franciszek zawsze bardzo podziwiał abp. Romero i był w pełni przekonany, że był on męczennikiem, że był świętym - mówi z kolei biskup pomocniczy archidiecezji San Salvador, Gregorio Rosa Chávez.

W maju z papieżem ma się spotkać w Watykanie prezydent Salwadoru, Mauricio Funes. Zamierza on podziękować Franciszkowi za wznowienie procesu beatyfikacyjnego arcybiskupa i wyrazi nadzieję, że do beatyfikacji dojdzie jak najszybciej - zapowiedział biuletyn Pałacu Prezydenckiego.

Abp Romero został zastrzelony 24 marca 1980 r. podczas odprawiania Mszy św. w kaplicy stołecznego szpitala. Trwała już wówczas wojna domowa, która zakończyła się dopiero w 1992 r. Śledztwo wymiaru sprawiedliwości nie przyniosło jak dotychczas żadnego rezultatu. Natomiast z raportu Komisji Prawdy, która badała zbrodnie popełnione w czasie wojny domowej, wynika, iż istnieje "ewidentny dowód" udziału w tym zabójstwie Roberto D’Aubuissona - zmarłego w 1992 r. założyciela Narodowego Sojuszu Republikańskiego - partii rządzącej Salwadorem w latach 1989-2009.

Abp Romero walczył o prawa człowieka w swoim rodzinnym Salwadorze, odważnie krytykował przejawy niesprawiedliwości, potępiał akty przemocy obu stron rozdzierającej kraj wojny domowej.

Od 1993 r. w rocznicę śmierci hierarchy, z inicjatywy włoskiego Młodzieżowego Ruchu Papieskich Dzieł Misyjnych, w wielu krajach obchodzony jest Dzień Pamięci i Modlitwy za Współczesnych Misjonarzy Męczenników. Z kolei w 2010 r. Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych ogłosiło rocznicę śmierci abp. Romero Międzynarodowym Dniem Prawa do Prawdy o Ofiarach Poważnych Naruszeń Praw Człowieka. Inicjatywie tej patronowało 45 państw członkowskich ONZ, w tym Polska. Obecny prezydent Salwadoru Mauricio Funes nazywa abp. Romero "duchowym przewodnikiem narodu".

Trwa proces beatyfikacyjny abp. Romero. Na szczeblu diecezjalnym odbył się on w latach 1993-1997. Specjalny trybunał zbadał życie i wszystkie rękopisy sługi Bożego (homilie, pisma i listy osobiste), przesłuchał świadków, którzy znali arcybiskupa w czasie jego posługi biskupiej w San Salvador. Materiały te znajdują się obecnie w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Bada ona m.in. czy hierarcha został zamordowany "in odium fidei" (z nienawiści do wiary - byłby wtedy męczennikiem), czy z przyczyn czysto politycznych. Jeśli jego śmierć zostanie uznana za męczeństwo, do beatyfikacji nie byłby potrzebny udokumentowany cud za jego wstawiennictwem.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież odblokował beatyfikację abp. Romero
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.