Papież oddaje cześć św. Ignacemu

Zobacz galerię
Papież oddaje cześć św. Ignacemu
(fot. CTV)
Logo źródła: Radio Watykańskie CTV / slo

Ojciec Święty Franciszek celebrował rano Mszę świętą w rzymskim kościele del Gesù. Okazją do tego była przypadająca dziś uroczystość św. Ignacego - święta patronalnego jezuitów.

W wygłoszonej homilii papież podkreślił centralne znaczenie osoby Jezusa dla wszystkich jezuitów. Według Ojca Świętego Chrystusa można naśladować w pełni jedynie w Kościele. Kreatywność, innowacyjność i pójście na granice charakteryzują i wyróżniają misję jezuitów, ale tylko wtedy, gdy są one w zgodzie z nauczaniem Kościoła. -  Tak, drogi poszukiwań, twórcze, tak, to jest ważne, iść w kierunku peryferii, tak wielu peryferii, do tego potrzeba kreatywności, ale zawsze we wspólnocie, w Kościele, ze świadomością przynależności, która dodaje odwagi, żeby iść dalej  - mówił papież.

Homilia papieża Franciszka - zobacz

Przyjęcie Jezusa za centrum swojego życia oznacza też czynne poszukiwanie i wykonywanie Jego woli, służenie Mu i Jego Kościołowi. - Dać się zdobyć przez Chrystusa, oznacza być cały czas ukierunkowanym na Niego, na to, co jest przede mną, na metę, którą jest Chrystus - mówił Ojciec Święty, parafrazując słowa listu świętego Pawła do Filipian.

DEON.PL POLECA


Przywołując słowa Ewangelii "… kto chce zachować swoje życie, straci je, a kto straci swe życie z mego powodu, ten je zachowa" (Łk 9, 23) Franciszek prosił także, by nie wstydzić się Chrystusa, ale by podążać za nim z całkowitym oddaniem.

Jeśli zaś, mówił Franciszek, powinniśmy się czegoś wstydzić to tylko naszych braków i niedomagań. - Patrząc na Jezusa, jak nas naucza św. Ignacy w I tygodniu Ćwiczeń Duchowych, patrząc na Chrystusa Ukrzyżowanego odczuwamy wstyd z powodu naszego niedomagania. To jest coś bardzo ludzkiego i szlachetnego - powiedział Franciszek. - Prośmy o łaskę uczucia wstydu, tego wstydu, który rodzi się z nieustannego dialogu miłosierdzia z nim, wstydu, który sprawia, że się czerwienimy w obliczu Jezusa Chrystusa, wstydu, który prowadzi nas do współodczuwania z Sercem Chrystusa, który stał się dla mnie grzechem (2 Kor 5, 21) - mówił papież.

Przywołując dwie postaci - św. Franciszka Ksawerego i ojca generała Pedro Arruppe - papież Franciszek podkreślał znaczenie wiernego trwania przy Bogu nawet w sytuacjach kryzysowych oraz modlitwy i zjednoczenia z Chrystusem. - Prośmy o łaskę, by zmierzch każdego z nas był podobny do tych obrazów - powiedział Ojciec Święty.

Środową poranną mszę świętą koncelebrowało z papieżem ok. 200 jezuitów. W tym generał Towarzystwa Jezusowego ojciec Adolfo Nicolas.

Św. Ignacy Loyola (1491-1556), którego uroczystość przypadła w środę, to założyciel i pierwszy generał Towarzystwa Jezusowego (zakonu jezuitów).

 

Więcej »

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież oddaje cześć św. Ignacemu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.