Papież odwiedzi miejsce, w którym nikt nie mieszka z własnej woli

Papież odwiedzi miejsce, w którym nikt nie mieszka z własnej woli
(fot. Juan Andrés Del Puerto González / (CC BY-NC-ND 2.0) / flickr.com)
KAI / slo

W ostatnim dniu swojej tygodniowej podróży do Ameryki Południowej, 12 lipca w Asunción, papież Franciszek odwiedzi mieszkańców stołecznej dzielnicy ubogich Banado Norte. Mają nadzieję, że obecność Ojca Świętego z Ameryki Łacińskiej przyczyni się do szybszego rozwiązania problemu powtarzających się wylewów rzeki Paragwaj na teren ich dzielnicy.

Od lat bowiem najbardziej zagrożeni są ludzie mieszkający nad samym jej brzegiem.

Po raz ostatni Rio Paraguay wystąpiła z brzegów w połowie czerwca i cała dzielnica znalazła się pod wodą. Dla ofiar, spośród których 400 mieszka w dalszym ciągu w tymczasowych pomieszczeniach, w stolicy Paragwaju trwa zbiórka odzieży oraz artykułów spożywczych. - Wizyta papieża powinna spowodować przyspieszenie trwałych rozwiązań dla zagrożonej powodziami ludności - ma nadzieję rzeczniczka organizacji mieszkańców Cobanados.

"W Banado Norte, często nawiedzanej przez powodzie, nikt nie mieszka z własnej woli" - napisał korespondent austriackiej agencji katolickiej Kathpress. Powodzie zdarzają się tam często: w 2014 roku dotknęły 160 tys. ludzi mieszkających na nabrzeżu, pięć tysięcy domów zostało całkowicie zniszczonych, a w nurtach rzeki utonęło trzech mężczyzn. Do niewielkiej kapliczki św. Jana Chrzciciela papież przybędzie w niedzielny poranek, na dwie godziny przed wielką Mszą św., którą odprawi w stołecznym parku Nu Guazu na zakończenie swojej wizyty w Ameryce Południowej. Przy kapliczce będzie czekało na papieża 12 tys. ludzi. Tyle samo pomieści znajdujący się w sąsiedztwie stadion piłkarski.

Przewidziane są też osobiste spotkania papieża z mieszkańcami dzielnicy, w tym m.in. wizyta w domu 78-letniej Asuncion Gimenez. Sędziwa, schorowana kobieta przez całe życie pracowała jako pomoc domowa. Pragnęła, aby papież zechciał pobłogosławić jej rodzinę i "pomodlić się żebyśmy byli zdrowi, a młodzi ludzie mieli pracę".

Drugą osobą, która przyjmie papieża, jest Carmen Sanchez. Jej mąż na skutek choroby jest niemową. 40-letnia gospodyni domowa podejmie papieża typowymi paragwajskimi potrawami: zupą, nadziewanym plackiem Mbeyu i krokiecikami z manioku "Paragua Mascada". To potrawa, która już od czasów kolonialnych jest podawana tradycyjnie na przełomie czerwca i lipca w okresie święta św. Jana Chrzciciela. Carmen Sanchez chce też rozmawiać z papieżem w języku guarani, którym posługuje się 80 procent społeczeństwa Paragwaju. Przypomniała ona, że papież jako arcybiskup Buenos Aires odwiedzał czasami dzielnicę zamieszkaną przez "Paraguayanos".

Sanchez ma też nadzieję, że wydarzy się "cud" i jej mąż odzyska mowę. Tymczasem w Banado Norte "cuda" dzieją się niemal każdego dnia w miarę zbliżania się wizyty papieża. Tam "niemożliwe staje się nagle możliwym", skłóceni sąsiedzi dochodzą do zgody, szybciej niż zazwyczaj uspokoiły się nawet wody Rio Paraguay, które niedawno ich po raz kolejny zalały.

Z problemami, jakie przeżywa Paragwaj, a także z jego bogatą kulturą ludową Franciszek spotka się również w innych miejscach swojej wizyty w tym kraju. Na Mszy św. w stołecznym parku Ñu Guazú, na którą przybędą trzy miliony wiernych, wśród nich 300 000 pielgrzymów z jego rodzinnej Argentyny, osobny sektor w pobliżu ołtarza jest zarezerwowany dla rdzennej ludności Paragwaju. Oprawę muzyczną papieskiej liturgii - muzykę ludową w języku guarani - przygotował 500-osobowy chór wraz ze stołeczną orkiestrą symfoniczną.

Ogromny ołtarz papieski w parku Ñu Guazú przygotowali artyści wspólnie z mieszkańcami okolicznych wsi. Zbudowano go z 32 000 kolb kukurydzy, dyń oraz stu tysięcy orzechów kokosowych, na których ręcznie wypisano nazwiska wiernych nadesłane na Facebooku. W ten sposób powstały freski, przedstawiające m.in. św. Franciszka z Asyżu i założyciela zakonu jezuitów św. Ignacego Loyolę. "Wszystkie elementy ołtarza symbolizują jedność naszego narodu od naszych przodków do czasów współczesnych" - powiedział dziennikarzowi Kathpress arcybiskup Asunción, Edmundo Valenzuela.

Jeśli faktycznie na papieską Mszę św. przybędą trzy miliony wiernych, byłaby to niemal połowa ludności tego kraju, liczącego 6,8 mln. mieszkańców. Ucieszy to także konserwatywny rząd kraju, który przychylił się do inicjatywy parlamentu ogłaszając 11 i 12 lipca dniami wolnymi od pracy.

Na Mszę św. w Asuncion został również zaproszony cieszący się wielkim szacunkiem w społeczeństwie Paragwaju były prezydent (w latach 2008-2012) i były biskup ubogich Fernando Lugo. Do ostatniej chwili nie wiadomo, czy 64-letni Lugo z tego zaproszenia skorzysta. Jego biuro poinformowało kilka dni temu, że "jeszcze się nie zdecydował".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież odwiedzi miejsce, w którym nikt nie mieszka z własnej woli
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.