Papież: potępiamy pedofilię w Kościele i prosimy o przebaczenie

Papież: potępiamy pedofilię w Kościele i prosimy o przebaczenie
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
4 lata temu
PAP / sz

- Pedofilia w Kościele napawa nas wstydem - napisał papież Franciszek w opublikowanym w poniedziałek liście do biskupów. Podkreślił, że księża, którzy się tego dopuścili, "zniszczyli godność dzieci". - Potępiamy to głęboko i prosimy o przebaczenie - dodał.

- Wysłuchajmy płaczu i narzekania Kościoła, naszej matki, który płacze nie tylko w obliczu bólu zadanego najmniejszym jego dzieciom, ale także dlatego, że zna grzech popełniony przez niektórych jego przedstawicieli: cierpienie, przeszłość i ból nieletnich, którzy zostali seksualnie wykorzystani przez kapłanów - napisał Franciszek w rozpowszechnionym przez Watykan liście do biskupów z okazji obchodzonego 28 grudnia Dnia Niewinnych Dzieci Betlejemskich.

<<Przeczytaj tekst listu do biskupów>>

- Ten grzech napawa nas wstydem. Osoby, których obowiązkiem była troska o te dzieci, zniszczyły ich godność - podkreślił Franciszek.

Następnie zapewnił: "Przyłączamy się do bólu ofiar i płaczemy z powodu grzechu; grzechu tego, co się stało, grzechu zaniechania udzielenia pomocy, grzechu ukrywania i negowania, grzechu nadużycia władzy".

- Również Kościół opłakuje z goryczą ten grzech swych synów i prosi o przebaczenie - napisał papież. Zaapelował o ponowienie zaangażowania, by "te okrucieństwa nigdy więcej nie zdarzyły się pośród nas".

- Znajdźmy niezbędną odwagę, by krzewić wszystkie konieczne kroki i chronić w pełni życie dzieci, aby takie przestępstwa się nie powtórzyły - wezwał Franciszek. Zaapelował o przyjęcie zasady "zerowej tolerancji" wobec takich czynów.

W przesłaniu papież poprosił również biskupów, aby chronili dzieci przed "nowymi Herodami naszych czasów, którzy pożerają ich niewinność". Wspomniał o najmłodszych ofiarach niewolniczej pracy, prostytucji, wyzysku, przymusowej emigracji, o braku dostępu do edukacji.

- Tysiące naszych dzieci wpadły w ręce bandytów, mafii, handlarzy śmiercią - przypomniał papież.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież: potępiamy pedofilię w Kościele i prosimy o przebaczenie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.