Papież: praca rzemieślnicza zbliża do Boga Stwórcy

Papież: praca rzemieślnicza zbliża do Boga Stwórcy
Papież Franciszek - fot. Grzegorz Gałązka
vaticannews.va / KAI / pzk

Również Jezus był rzemieślnikiem. W Ewangelii jest nazywany cieślą. Swego fachu nauczył się od św. Józefa. Przez kilka lat żył wśród desek, dłut i narzędzi stolarskich – mówił Papież w przemówieniu do włoskiej konfederacji rzemieślników Confartiganato. Franciszek zwrócił uwagę na szczególny wkład, jaki wnoszą rzemieślnicy: „wasza praca zwiększa ludzką pomysłowość i kreatywność”.

Ojciec Święty podkreślił potrzebę zachowania tej specyfiki rzemieślniczej pracy właśnie teraz, kiedy przechodzi ona głębokie przemiany w związku z coraz szczerszym zastosowaniem nowych technologii. Maszyny powielają i to nawet z wyjątkową prędkością, ale to człowiek jest tym, który wymyśla – zaznaczył Papież.

„Praca fizyczna sprawia, że rzemieślnik uczestniczy w stwórczym dziele Boga” – mówił Franciszek. „Tworzenie to nie to samo, co produkowanie. Wnosi do gry zdolność twórczą, która może połączyć umiejętności rąk, pasję serca i idee umysłu. Wasze ręce potrafią zrobić wiele rzeczy i przez to stajecie się współpracownikami Boga. ‘Jak glina jest w rękach garncarza, tak wy jesteście w moich rękach’ – mówi Pan. Błogosławcie i dziękujcie Panu za dar waszych rąk i za pracę, którą dzięki nim możecie wykonywać. Wiemy, że nie wszyscy mają to szczęście: są tacy, którzy siedzą bezczynnie, są bezrobotni i poszukujący pracy. To wszystko są ludzkie sytuacje, które wymagają uzdrowienia”.

DEON.PL POLECA

Papież zauważył, że rzemieślnicy mają też szczególne podejście do materii, wiedzą, że jest ona przeznaczona do piękna. Patrząc na blok marmuru czy kawałek drewna, widzą już przedmioty, które z tego materiału mogą zostać wykonane i to również zbliża ich do Stwórcy. „Wy, rzemieślnicy, pomóżcie nam inaczej patrzeć na rzeczywistość, abyśmy umieli dostrzec wartość i piękno materiału, który Bóg złożył w nasze ręce” – powiedział Franciszek w przemówieniu do włoskiej konfederacji rzemieślników.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Edward Healy Thompson

Książka Święty Józef. Życie i chwała autorstwa Edwarda Healy’ego Thompsona uważana jest za jedno z najpełniejszych i najdokładniejszych studiów na temat św. Józefa. Bazując na Piśmie Świętym i Tradycji, pismach Ojców i Doktorów Kościoła oraz...

Skomentuj artykuł

Papież: praca rzemieślnicza zbliża do Boga Stwórcy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.