Papież: prawdziwy dialog zwycięża z wirtualną komunikacją

Papież: prawdziwy dialog zwycięża z wirtualną komunikacją
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
4 lata temu
PAP / jp

Papież Franciszek powiedział w sobotę, że prawdziwy dialog wygrywa z wirtualną komunikacją i "kulturą pokazywania się". W przemówieniu do organizacji Telefono Amico Italia, prowadzącej telefon zaufania, mówił o samotności i obojętności w zatłoczonych miastach.

- Dialog pomaga ludziom humanizować relacje i przezwyciężać nieporozumienia. Gdyby był dialog, ten prawdziwy, w rodzinach, w miejscach pracy, w polityce, łatwiej rozwiązywałoby się wiele kwestii - podkreślił Franciszek w czasie audiencji dla istniejącej od 50 lat organizacji wolontariatu.

- Wielkie miasta, choć przepełnione, są symbolem mało ludzkiego stylu życia, do którego jednostki się przyzwyczajają - ocenił Franciszek.

Panuje tam "szerząca się obojętność, coraz bardziej wirtualna i mniej osobista komunikacja, brak mocnych wartości, na których można oprzeć egzystencję, mentalność posiadania i pozorów" - wymienił.

W takim kontekście - wskazał papież - krzewienie dialogu jest niezbędne, ponieważ dzięki niemu można pokonać strach przed drugą osobą i postrzegać ją jako dar, a nie zagrożenie, a także budować mosty prawdziwej łączności.

- Niech nikt nie będzie izolowany - apelował Franciszek, prosząc o krzewienie daru słuchania drugiej osoby. Dar ten opisał jako "najprostszy wyraz miłości wobec braci".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież: prawdziwy dialog zwycięża z wirtualną komunikacją
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.