Papież prosi Polaków o modlitwę za Synod

Papież prosi Polaków o modlitwę za Synod
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
KAI / pz

Z prośbą o modlitwę do Królowej Różańca świętego w intencji rodzin całego oraz obradujące obecnie III Nadzwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów zwrócił się Ojciec Święty do Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

Pozdrawiając Polaków Franciszek powiedział:

Witam polskich pielgrzymów. Moi drodzy, Matce Bożej Królowej Różańca świętego zawierzamy razem wszystkie rodziny świata, prosząc o dar miłości przezwyciężającej każdą trudność i słabość, aby były zawsze zjednoczone i szczęśliwe. Módlmy się za Synod Biskupów, aby jego refleksja na temat rodziny oświecała i umacniała w drodze każdy "domowy Kościół". Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Papieską katechezę streścił po polsku ks. prał. Paweł Ptasznik z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej:

Drodzy bracia i siostry,

Jest wielu braci, którzy wraz z nami podzielają wiarę w Chrystusa, ale przynależą do innych wyznań czy tradycji odmiennych od naszej. Wielu pogodziło się z tym podziałem, który na przestrzeni dziejów był często przyczyną konfliktów i cierpień. Także i dziś relacje nie zawsze naznaczone są szacunkiem i serdecznością...

Tymczasem dobrze wiemy, jak bardzo Jezusowi leżało na sercu, aby Jego uczniowie trwali zjednoczeni w Jego miłości. Wystarczy pomyśleć o Jego modlitwie skierowanej do Ojca tuż przed męką: "Ojcze Święty, zachowaj ich w Twoim imieniu, które Mi dałeś, aby tak jak My stanowili jedno" (J 17,11).

Potrzeba modlitwy w duchu kontynuacji i jedności z modlitwą Jezusa. Oprócz modlitwy Pan wymaga od nas ponownej otwartości: prosi nas, byśmy nie zamykali się na dialog i spotkanie, ale byśmy przyjmowali to wszystko, co wartościowe i pozytywne, a co jest nam ofiarowane także przez osoby myślące inaczej niż my i zajmujące inne stanowisko.

Drodzy przyjaciele, podążajmy wspólnie ku pełnej jedności! Historia nas podzieliła, ale jesteśmy w drodze ku pojednaniu! A kiedy cel może nam się wydawać zbyt odległy, niemal nieosiągalny i ogarnia nas zniechęcenie, niech nam dodaje otuchy myśl, że Bóg nie może nie słyszeć głosu swego Syna Jezusa i nie wysłuchać Jego i naszej modlitwy, aby wszyscy chrześcijanie byli naprawdę jedno.

Na placu św. Piotra obecnych było wiele grup parafialnych, a także parafie polonijne z USA i Brazylii.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież prosi Polaków o modlitwę za Synod
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.