Papież radzi biskupom z krajów, które doświadczają silnej islamizacji

Papież radzi biskupom z krajów, które doświadczają silnej islamizacji
(fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT)
KAI / kk

W relacjach z islamem jest różnie, ale jeśli chcemy żyć z muzułmanami w pokoju nie mamy innej drogi niż dialog - powiedział papież Franciszek podczas spotkania z episkopatem dwóch afrykańskich krajów Nigeru i Burkina Faso.

Tamtejsi biskupi przebywają w Watykanie z wizytą ad limina. Podkreślają, że ich sytuacja jest szczególna ze względu na dominującą w tym regionie obecność islamu. Z Franciszkiem rozmawiali też o problemie z tożsamością księży diecezjalnych.
- Posługujący u nas jezuici czy franciszkanie mają jasno określoną duchowość, kapłani diecezjalni mają z tym problemy - powiedział po audiencji u papieża przewodniczący episkopatu abp Paul Ouédraogo.
Franciszek wskazał na potrzebę budowania tej tożsamości, opierając się na trzech filarach: dobre relacje z biskupem, braterska więź z innymi kapłanami oraz bliskość z Ludem Bożym.
Jak powiedział abp Ouédraogo najwięcej miejsca podczas spotkania z papieżem biskupi Nigru i Burkina Faso poświęcili wyzwaniu jakim jest islam.
- Naszą podstawową troską jest wyzwanie, przed jakim stoją nasze Kościoły lokalne, które wynika z silnej obecności islamu. W Nigrze muzułmanie stanowią 98 proc. mieszkańców, w Burkina Faso chrześcijan jest 22 proc., jednakże również i u nas muzułmanie stanowią 60 proc. społeczeństwa. Jesteśmy więc wspólnotami chrześcijańskimi zanurzonymi w środowisku, które zostało poddane silnej islamizacji - mówi arcybiskup.
- W takiej sytuacji dialog międzyreligijny jest koniecznością. To też powiedział nam papież: dialog jest niezbędny. Franciszek jako przykład podał kard. Jeana-Louisa Taurana, przewodniczącego papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego i jego wielkie zaangażowanie na tym polu. Ujawnił, że jego ostatnia wizyta w Arabii Saudyjskiej wskazuje na pewne możliwe przemiany. Ale dodał, że z islamem bywa różnie. Trzeba stawiać małe kroki - powiedział metropolita Bobo-Dioulasso.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Dominique Wolton

„Niczego się nie boję…”
Papież Franciszek podsumowuje pięć lat swojego pontyfikatu

Zwolennicy nazywają go prorokiem, zagorzali krytycy – heretykiem. Od momentu objęcia urzędu wprowadza rewolucyjne zmiany w Kurii Rzymskiej. Zadziwia świat, rezygnując z mieszkania...

Skomentuj artykuł

Papież radzi biskupom z krajów, które doświadczają silnej islamizacji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.