Papież rozpoczyna wielkopostne rekolekcje

Papież rozpoczyna wielkopostne rekolekcje
(fot. PAP/EPA/GIORGIO ONORATI)
KAI / jp

Ojciec Święty wraz ze swymi najbliższymi współpracownikami z Kurii Rzymskiej rozpoczyna dziś rekolekcje wielkopostne. Tradycyjnie w tym pontyfikacie odbywają się one poza Watykanem, w leżącym nad jeziorem Albano malowniczym miasteczku Ariccia.

Uczestnicy ćwiczeń duchowych pojadą tam po południu razem z Papieżem autobusem. Głównym tematem rozważań jest męka Chrystusa według Ewangelii św. Mateusza - mówi papieski rekolekcjonista, włoski franciszkanin o. Giulio Michelini.

- Ewangelia Mateusza jest Ewangelią Kościoła, tzn. tą, która najbardziej podkreśla osobę Piotra. Jest to jedyna Ewangelia w której pada i to dwukrotnie słowo ekklesia, czyli Kościół, a zarazem ta, w której najczęściej mówi się o Piotrze. Wydawało mi się więc czymś pięknym stanąć przed współczesnym Piotrem i rozmawiać z nim o tej «eklezjastycznej Ewangelii» Kościoła - powiedział Radiu Watykańskiemu o. Michelini.

"Warto też pamiętać, że jest to Ewangelia miłosierdzia. Greckie słowo éleos, czyli miłosierdzie, pada w niej najczęściej w porównaniu z pozostałymi Ewangeliami. Nawet jeśli przypowieści o miłosiernym Samarytaninie czy zagubionej owcy są u Łukasza, to Mateusz kładzie nacisk na temat miłosierdzia. I Papież utożsamia się z tym spojrzeniem Jezusa powołującego Piotra, ponieważ został powołany: Pan okazał mu miłosierdzie".

Program rekolekcji przewiduje codziennie Mszę, dwie medytacje, nieszpory i adorację Najświętszego Sakramentu. Ćwiczenia duchowne zakończą się 10 marca.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież rozpoczyna wielkopostne rekolekcje
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.