Papież spotkał się z jezuitami. „Ukazujecie ludziom bliskość Boga”

Papież spotkał się z jezuitami. „Ukazujecie ludziom bliskość Boga”
Wojciech Ziółek SJ, proboszcz jezuickiej parafii w Tomsku (Rosja) na spotkaniu z papieżem w Kazachstanie. Fot. jezuici.pl
Krzysztof Ołdakowski SJ / vaticannews.va / tk

Podczas podróży do Kazachstanu papież spotkał się z jezuitami. Przybyło 19 współbraci Franciszka z Rosji, Białorusi i Kirgizji. Jak powiedział Radiu Watykańskiemu o. Wojciech Ziółek SJ, proboszcz i przełożony wspólnoty w Tomsku, z powodu ogromnych odległości docierali oni do Astany wieloma drogami i różnymi środkami: samochodami, busami, pociągami i samolotami.

Braterska atmosfera spotkania

Jezuita podkreślił bezpośrednią i braterską atmosferę spotkania. Franciszek dzielił się refleksją na temat bycia z ludźmi, którzy mają różne poglądy na temat obecnej wojny i czują się pogubieni.

Przypomniał, że nie tyle oczekuje, żeby jezuici bronili papieża, ale by ukazywali bliskość Boga tym, wśród których żyją, by zwracali uwagę na dobro i zło, bez potępiania odbiorców, oraz by normy liturgiczne i prawne nigdy nie przesłaniały im człowieka. O. Ziółek postawił sobie i współbraciom pytanie, którym podzielił się z rozgłośnią papieską.

- Dlaczego my tu przyjechaliśmy? Oczywiście, żeby doświadczyć pewnej jedności wiary. Dla takich małych Kościołów, jakimi są Kościoły katolickie w krajach Azji Środkowej, w samej Rosji, to jest coś bardzo ważnego, żeby było wiadomo, że my nie jesteśmy jakimś narodowym Kościołem. Pomimo tego, że jesteśmy tacy maleńcy, to należymy do wielkiego, katolickiego, czyli powszechnego Kościoła – podkreślił o. Ziółek.

- To jest ogromnie ważne doświadczenie. I druga rzecz, dla której tutaj przyjechaliśmy, to także po to, aby okazać wsparcie dla papieża, żeby wyrazić, że ta jego walka o człowieka, ta jego walka o to, żeby być blisko człowieka, który cierpi, jest opuszczony, walka o życie, walka o pokój, że to jest tak naprawdę Ewangelia i że to jest to, co chrześcijanin powinien robić. Ci, którzy przyjechali, chcieli pokazać, że są z Kościołem, są z papieżem oraz, że doświadczenie jedności Kościoła jest czymś niesamowicie ważnym – dodał jezuita.

Źródło: Krzysztof Ołdakowski SJ / vaticannews.va / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
José Ignacio Tellechea Idígoras

Książka Ignacy Loyola, sam i na piechotę została uznana za jedną z najbardziej wartościowych biografii tego niezwykłego człowieka i założyciela Towarzystwa Jezusowego (jezuitów).

Autor opisuje Ignacego jako człowieka z krwi i kości, cierpliwego i...

Skomentuj artykuł

Papież spotkał się z jezuitami. „Ukazujecie ludziom bliskość Boga”
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.