Papież: spotkanie z Jezusem zmienia życie

Papież: spotkanie z Jezusem zmienia życie
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
Logo źródła: Radio Watykańskie KAI / Radio Watykański / CTV / mh

"Każde spotkanie z Jezusem zmienia życie i pozawala nam żyć w radości" - podkreślił Franciszek podczas dzisiejszej modlitwy Anioł Pański w Watykanie. Papież zachęcił wiernych na całym świecie do uczestnictwa w nabożeństwie "24 godziny dla Pana", które rozpocznie się w piątek 28 marca o godz. 17 i potrwa przez całą noc.

W krótkim przemówieniu Franciszek nawiązał do dzisiejszej Ewangelii opowiadającej o spotkaniu Jezusa z Samarytanką, które miało miejsce w Sychar, w pobliżu starej studni i Jego prośby aby dała Mu pić. "W ten sposób pokonał bariery wrogości, które istniały między Żydami a Samarytanami i przełamał schematy uprzedzeń wobec kobiet" - podkreślił papież.

"Prosta prośba Jezusa jest początkiem szczerego dialogu, przez który z wielką delikatnością, wchodzi On w wewnętrzny świat osoby wobec której, według schematów społecznych, nie powinien nawet skierować jednego słowa - wyjaśniał Papież. - Jezus stawia ją wobec jej sytuacji, nie osądzając jej, ale sprawiając, iż czuła się poważana, uznana, a tym samym wzbudzając w niej pragnienie wyjścia poza codzienną rutynę" - dodał.

Ojciec Święty zwrócił uwagę, że Jezus chciał spotkać Samarytankę, aby otworzyć jej serce. "Kobieta jest poruszona tym spotkaniem: kieruje do Jezusa te głębokie pytania, które są we wnętrzu każdego z nas, ale które często ignorujemy" - podkreślił papież i dodał: "Także i my mamy wiele pytań, które chcielibyśmy postawić, ale nie mamy odwagi, by skierować je do Jezusa!"

DEON.PL POLECA

Franciszek zaznaczył, że "Wielki Post to okres stosowny, by zajrzeć do naszego wnętrza, pozwolić, by ujawniły się nasze najprawdziwsze potrzeby duchowe i w modlitwie prosić o Bożą pomoc".

 

Więcej»

Nawiązując dalej do Ewangelii papież przypomniał, że uczniowie byli zdziwieni, że ich Mistrz rozmawiał z tą kobietą. "Ale Pan jest większy od uprzedzeń, dlatego nie bał się zatrzymać z Samarytanką: miłosierdzie jest większe od uprzedzeń" - podkreślił Ojciec Święty. "Wynikiem tego spotkania przy studni była przemiana owej kobiety, 'zostawiła swój dzban' i pobiegła do miasta, aby opowiedzieć swoje niezwykłe doświadczenie. Poszła po wodę ze studni, a znalazła inną wodę, żywą wodę miłosierdzia wytryskującą ku życiu wiecznemu. Znalazła wodę, której od zawsze szukała! Pobiegła do wioski, do tej wioski, która ją osądzała i odrzucała, i ogłosiła, że spotkała Mesjasza, tego, który zmienił jej życie" - wyjaśniał papież.

Papież: każde spotkanie z Jezusem zmienia życie i pozawala nam żyć w radości (dokumentacja)

Franciszek zachęcił abyśmy "zostawili nasz dzban", symbol tego wszystkiego, co z pozoru wydaje się ważne, ale co traci wartość wobec "miłości Boga", która została wlana w nasze serca przez Ducha Świętego". "Jesteśmy wezwani, aby na nowo odkryć wagę i sens naszego chrześcijańskiego życia, rozpoczętego Chrztem św. i jak Samarytanka świadczyć naszym braciom radość ze spotkania z Jezusem oraz cudów, które Jego miłość dokonuje w naszym życiu" - powiedział na zakończenie papież.

Po modlitwie Anioł Pański Ojciec Święty przypomniał, że jutro przypada Światowy Dzień Gruźlicy. "Modlimy się za wszystkie osoby dotknięte tą chorobą i za wszystkich, które je na różne sposoby wspierają" - powiedział papież.

Ojciec Święty zachęcił do uczestnictwa w nabożeństwie "24 godziny dla Pana", które rozpocznie się w piątek 28 marca o godz. 17 i potrwa przez całą noc. "W najbliższy piątek i sobotę będziemy przeżywać specjalne nabożeństwo pokutne, nazwane `24 godziny dla Pana`. Rozpocznie się ono celebracją w bazylice św. Piotra w piątek po południu, a potem wieczorem i w ciągu nocy niektóre kościoły w centrum Rzymu będą otwarte by się modlić i skorzystać z sakramentu Spowiedzi. Będzie to święto przebaczenia, które będzie się odbywać również w wielu diecezjach i parafiach świata" - powiedział papież Franciszek.

   

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież: spotkanie z Jezusem zmienia życie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.