Papież staje w obronie jazydów. "Był pierwszym przywódcą, który poprosił o interwencję"

Papież staje w obronie jazydów. "Był pierwszym przywódcą, który poprosił o interwencję"
(fot. youtube.com / galazka.deon.pl)
Rome Reports / kw / mch

Mosul oraz Równina Niniwy mogą być wolne od wpływów ISIS, ale pokonanie ich wojsk niekoniecznie oznacza powrót do normalności.

O tym przekonały się dwie mniejszości religijne zamieszkujące w Iraku: chrześcijanie i jazydzi, którzy stali się ofiarami czystki dokonanej przez dżihadystów. Los obu społeczności jest wciąż kwestią niewiadomą po tym, jak spędzili trzy lata jako uchodźcy w Kurdystanie i innych obszarach Iraku.

W 2014 roku dżihadyści z ISIS zamordowali setki jazydów: mężczyzn i dzieci. Kobiety zniewolili i brutalnie torturowali. Szacuje się, że ISIS porwało około 15 tysięcy osób, a 3 tysiące wciąż pozostaje na terenach kontrolowanych przez terrorystów.

Hazim Tahsin Said, syn przywódcy jazydów - Tahsina Bega Saieda - w wywiadzie dla Rome Reports stwierdził: "wrócimy kiedy pojawi się rozwiązanie na poziomie politycznym".

Rozwiązanie na poziomie rządowym i politycznym powinno być rozumiane jako ochrona zapewniona przez społeczność międzynarodową, "aby jazydzi nie stali się ponownie ofiarami zbrodni" - wyjaśnił książę Tahsin.

Jednym z pierwszych przywódców światowych, który poprosił o interwencję w imieniu jazydów, był Papież Franciszek. W styczniu 2015 w Watykanie, spotkał się on z Tahsinem Begiem Saiedem oraz jego najwyższym duchowym doradcą, szejkiem Kato. "Mój ojciec spotkał się z papieżem, rozmawiali przez godzinę. Papież był skłonny do współpracy" - stwierdził książę Tahsin - "Powiedział nam, że za każdym razem kiedy by pomagał chrześcijanom, mógłby pomagać jazydom. Cztery miesiące temu rozmawiałem z nim około 10 minut i powiedział mi to samo".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz Potkaj, Alicja Klenczon
19,95 zł
39,90 zł

Nikt na świecie nie wie o Krzysztofie Klenczonie tyle, co jego żona Alicja

Opowiemy o rodzinie, dzieciach, przyjaciołach, sekretach, wspólnym życiu w Polsce i w Ameryce, z kobiecego - co ważne - punktu widzenia. Zgodnie...

Skomentuj artykuł

Papież staje w obronie jazydów. "Był pierwszym przywódcą, który poprosił o interwencję"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.