Papież: świat imigrantów i uchodźców jest krzyżem ludzkości, krzyżem wielu ludzi, którzy cierpią

Papież: świat imigrantów i uchodźców jest krzyżem ludzkości, krzyżem wielu ludzi, którzy cierpią
(fot. PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI)
2 lata temu
KAI / pk

W drugim dniu wizyty w Bułgarii Franciszek odwiedził 6 maja rano ośrodek dla uchodźców Wrażdebna znajdujący się na obrzeżach Sofii.

Przy głównym wejściu do budynku papieża powitał dyrektor ośrodka i szef Caritas Bułgaria. Następnie Franciszek spotkał się z grupą ok. 50 uchodźców, rodzin z dziećmi, pochodzących z Syrii i Iraku. Krótkie słowa powitania skierował jeden z wolontariuszy, dzieci zaśpiewały piosenkę i ofiarowały papieżowi rysunki. Papież przywitał rodziny, skierował do nich kilka słów i udzielił błogosławieństwa.

"Dzisiaj świat imigrantów i uchodźców jest poniekąd krzyżem, krzyżem ludzkości, jest krzyżem wielu ludzi, którzy cierpią" - powiedział Franciszek. O przebiegu tego spotkania poinformował Radio Watykańskie tymczasowy dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej" - Alessandro Gisotti.

Spotkanie z uchodźcami trwało około 25 minut. Zwracając się do dzieci i ich rodziców z Syrii i Iraku oraz do wszystkich wolontariuszy obecnych w centrum, Ojciec Święty zauważył, że dzieci zawsze pomagają nam lepiej zrozumieć, co się dzieje. Podkreślił cierpienie, jakie przeżyły dzieci i ich rodziny, uciekając od wojny, ubóstwa i próbując wkroczyć do innych obszarów świata, ale także żywe w nich poczucie nadziei. Następnie papież stwierdził: "Dzisiaj świat imigrantów i uchodźców jest poniekąd krzyżem, krzyżem ludzkości, jest krzyżem wielu ludzi, którzy cierpią". Podziękował też dzieciom, tym rodzinom, za ich dobrą wolę, pomimo przeżywanego drodze cierpienia, wnosząc dobrą wolę także do krajów, gdzie przybywają. Poprosił o modlitwę w swojej intencji. Alessandro Gisotti poinformował, że dzieci przekazały papieżowi swoje rysunki, które bardzo spodobały się Franciszkowi, a spotkaniu towarzyszył chór dziecięcy. Były to dzieci w wieku szkolnym od 6 do 10 lat. Ojciec Święty zostawił w darze ikonę Matki Bożej, wskazując na obecność macierzyństwa w miejscu tak wielkiego cierpienia, ale zarazem nadziei, jakim jest ten ośrodek przyjmowania uchodźców. Dodał, że papież został przyjęty przez uchodźców wyznających różne religie bardzo serdecznie. Jedna z wolontariuszek powiedziała o pracy Caritas na rzecz integracji - ucząc języka zarówno bułgarskiego jak i angielskiego, starając się żyć na co dzień akceptacją, integracją i towarzyszyć tym osobom cierpiącym.

Po spotkaniu papież udał się na międzynarodowe lotnisko w Sofii skąd odleciał do położonego niedaleko Płowdiwu miasteczka Rakowski, gdzie odprawi Mszę św., w trakcie której udzieli pierwszej Komunii św. ponad 250 dzieciom z całej Bułgarii w kościele Najświętszego Serca Jezusowego, po czym spotka się ze wspólnotą katolicką w kościele św. Michała Archanioła. Po powrocie do Sofii, na placu Niepodległości odmówi modlitwę o pokój w obecności przedstawicieli różnych wyznań religijnych Bułgarii.

Ośrodek dla uchodźców Wrażdebna został otwarty w 2013 roku, w starym budynku dawnej szkoły na obrzeżach Sofii. Wraz z ośrodkami Owcza Kupeł i Wojenna Rampa jest jednym z trzech ośrodków dla uchodźców w stolicy Bułgarii. Obecnie we wszystkich ośrodkach w Bułgarii znajduje się ok. 2 tys. osób. Największy kryzys uchodźczy kraj ten przezywał w latach 2015-2016, przybyło wtedy ok. 20 tys. osób.

Uchodźcami zajmują się międzynarodowe i lokalne organizacje pozarządowe takie jak Bułgarski Czerwony Krzyż i Caritas, które dystrybuują żywność, środki higieniczne i sprawują opiekę nad dziećmi. Caritas Bułgaria pomogła w ubiegłym roku ok. 5660 potrzebującym, w tym 542 osobom starszym, 86 kobietom i ich dzieciom, 1100 bezdomnym i 2747 uchodźcom.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zebrał i opracował Piotr Żyłka
13,39 zł
19,12 zł

Fenomen Franciszka, efekt Franciszka, franciszkomania

Określenia są różne, ale wszystkie próbują opisać to samo zjawisko. Od 13 marca 2013 roku świat nadstawia ucha i uważnie słucha, a z Watykanu płyną słowa, które nie...

Skomentuj artykuł

Papież: świat imigrantów i uchodźców jest krzyżem ludzkości, krzyżem wielu ludzi, którzy cierpią
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.