Papież w Koloseum o prześladowanych i zabijanych

Papież w Koloseum o prześladowanych i zabijanych
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
PAP / mh

Podczas Drogi Krzyżowej w Wielki Piątek w rzymskim Koloseum papież Franciszek mówił o losie prześladowanych i ścinanych chrześcijan. Podkreślił, że ten kto milczy wobec tego, co ich spotyka, "staje się wspólnikiem".

W przemówieniu na zakończenie Drogi Krzyżowej (Via Crucis) papież powiedział zwracając się do Jezusa: "W Tobie sprzedanym i ukrzyżowanym widzimy nasze zwyczajne zdrady i codzienną niewierność, w Twoim oszpeconym obliczu widzimy brutalność naszych grzechów, okrucieństwo naszego serca i czynów". Franciszek zwrócił uwagę na dramat wszystkich ludzi porzuconych przez społeczeństwo, mieszkających na ulicach, padających ofiarami niechęci i obojętności. 
Następnie przypomniał o "braciach - prześladowanych, ścinanych i krzyżowanych za wiarę na naszych oczach i często przy naszym milczeniu". Franciszek powiedział wiernym: "Nie możemy ustawać w prośbie o przebaczenie i w wierze w miłosierdzie Chrystusa". 
Rozważania towarzyszące nabożeństwu z udziałem tysięcy ludzi napisał w tym roku, na prośbę Franciszka, emerytowany biskup włoskiego miasta Novara Renato Corti. W lutym 2005 roku wygłosił on ostatnie rekolekcje dla Kurii Rzymskiej za pontyfikatu ciężko już wtedy chorego Jana Pawła II. 
Tematy tegorocznych rozważań to, poza prześladowaniami chrześcijan na świecie, nadużycia popełniane wobec dzieci, kara śmierci i wizja ubogiego Kościoła dla ubogich. 
Krzyż podczas 14 stacji nieśli między innymi Syryjczycy i Irakijczycy, co było wyraźnym nawiązaniem do trwających w ich krajach konfliktów i prześladowań chrześcijan na terenach samozwańczego kalifatu Państwa Islamskiego. Poza tym krzyż trzymali Egipcjanie, Chińczycy, mieszkańcy Ziemi Świętej oraz włoskie rodziny, wśród nich jedna z sześciorgiem dzieci. 
Nowością tegorocznych rozważań była próba odgadnięcia myśli i odczuć Jezusa podczas jego męki. 
Wiele miejsca w rozważaniach poświęcono prześladowaniom chrześcijan: "Także w tych dniach są mężczyźni i kobiety, których się więzi, skazuje czy wręcz morduje tylko dlatego, że wierzą bądź angażują się na rzecz sprawiedliwości i pokoju".
"Nie wstydzą się Twojego krzyża. Są dla nas godnymi podziwu przykładami do naśladowania" - napisał bp Corti. Przywołał postać pakistańskiego ministra do spraw mniejszości, chrześcijanina Shahbaza Bhattiego, zamordowanego w 2011 roku przez talibów. Obecnie podejmowane są starania o beatyfikację polityka, który mówił o potrzebie "służenia chrześcijanom, potrzebującym i prześladowanym, żyjącym w muzułmańskim kraju".
W Koloseum odczytano modlitwę o wsparcie dla prześladowanych i o to, by na świecie respektowano podstawowe prawo do wolności religijnej.
Tematem rozważań były też rodzinne dramaty oraz cierpienia matek, ojców, dzieci i dziadków. Refleksjom tym towarzyszyła modlitwa w intencji październikowego synodu biskupów na temat rodziny i o to, by jego uczestnikom przyświecały słowa psalmu: "Łaska i wierność spotkają się z sobą".
Zwrócono także uwagę na szczególne miejsce i rolę kobiet oraz "geniusz kobiecy", który wspiera wspólnoty chrześcijańskie.
Wiernych zachęcono następnie do refleksji: "Czy nie grozi nam urzeczenie światem, dla którego Twoja męka i śmierć to +głupstwo i zgorszenie+, gdy tymczasem jest mocą i mądrością Bożą? Czy nie jesteśmy przypadkiem chrześcijanami letnimi, podczas gdy Twoja miłość jest tajemnicą ognia?".
Stacji X, "Jezus z szat obnażony", towarzyszyły uwagi na temat upokorzenia i gwałcenia godności człowieka, a także nadużyć seksualnych wobec dzieci. 
"Miłość, przez którą strzeżesz każdego stworzenia, skłania nas do myślenia o strasznych sytuacjach: o handlu ludźmi, o losie, jaki znoszą dzieci-żołnierze, o pracy stającej się niewolnictwem, o dzieciach i młodzieży okradzionych z samych siebie, zranionych w swej intymności, barbarzyńsko sprofanowanych" - napisał włoski biskup, odnosząc się między innymi do skandalu pedofilii. Dodał następnie: "Pobudzasz nas, byśmy pokornie prosili o przebaczenie tych, którzy znoszą te zniewagi, i modlili się, aby w końcu obudziły się sumienia tych, którzy przesłonili niebo w życiu ludzi. Przed Tobą, Jezu, ponawiamy postanowienie, by zło dobrem zwyciężać".
W tekście Drogi Krzyżowej zawarto też pytania: "Kiedy zostanie zniesiona kara śmierci, nadal wykonywana w wielu krajach? Kiedy ustaną wszelkie formy tortur i brutalnego mordowania niewinnych ludzi?".
Była także modlitwa o braterstwo między ludźmi i najwyższe dobro pokoju oraz o wyzwolenie z rozpaczy.
Na zakończenie rozważań pojawiło się w słowach do ukrzyżowanego Jezusa nawiązanie do wizji Kościoła papieża Franciszka: "Jesteśmy wezwani, by być Kościołem miłosierdzia. W Tobie - ubogim z wyboru - Kościół jest wezwany, by być ubogim i przyjacielem ubogich. Kiedy kontemplujemy Twoje oblicze, to nasze nie może się różnić od Twojego".

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież w Koloseum o prześladowanych i zabijanych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.