Papież w mocnych słowach do biskupów: nie można głosić ubóstwa i żyć jak faraon

Papież w mocnych słowach do biskupów: nie można głosić ubóstwa i żyć jak faraon
(fot. PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO)
PAP / kk

Papież Franciszek w przemówieniu na inauguracji obrad Konferencji Episkopatu Włoch mówił biskupom w poniedziałek, że nie można głosić ubóstwa i jednocześnie "żyć jak faraon". Przyznał, że na kryzys powołań wpływ mają skandale ujawniane w Kościele.

W wystąpieniu w Auli Synodu w Watykanie Franciszek wyraził zaniepokojenie kwestiami związanymi z pieniędzmi i przejrzystością. "Kontrświadectwem jest głoszenie ubóstwa i życie jak faraon" - oświadczył.
"Wielki ból sprawia wiadomość o tym, że duchowny dał się zmanipulować albo, co gorsze, w nieuczciwy sposób zarządził wdowimi groszami" - powiedział papież.
Jak zaznaczył, włoski episkopat "wiele uczynił w kwestii ubóstwa i przejrzystości". "Lecz wciąż można zrobić jeszcze jeden krok naprzód" - dodał.
"Bardzo skandaliczny jest brak przejrzystości w podejściu do pieniędzy i traktowanie dóbr Kościoła, jakby były osobistą własnością" - przestrzegł.
Papież stwierdził też, że "niepokój budzi kryzys powołań". "To zatruty owoc kultury tymczasowości i dyktatury pieniędzy" - ocenił.
W opinii Franciszka przyczynami tego kryzysu są też "skandale i chłodne głoszenie świadectwa". Te wszystkie czynniki jego zdaniem "oddalają młodzież od życia konsekrowanego".
"Ile seminariów zostanie zamkniętych z powodu braku powołań? Bóg tylko wie" - oznajmił papież.
Po raz kolejny w ostatnich latach wyraził opinię, że liczba 250 diecezji we Włoszech jest zbyt wysoka. "To temat, który ciągnie się od dawna; sądzę, że nadszedł czas, by go zakończyć jak najszybciej" - wezwał Franciszek.
DEON.PL POLECATworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Dominique Wolton

„Niczego się nie boję…”
Papież Franciszek podsumowuje pięć lat swojego pontyfikatu

Zwolennicy nazywają go prorokiem, zagorzali krytycy – heretykiem. Od momentu objęcia urzędu wprowadza rewolucyjne zmiany w Kurii Rzymskiej. Zadziwia świat, rezygnując z mieszkania...

Skomentuj artykuł

Papież w mocnych słowach do biskupów: nie można głosić ubóstwa i żyć jak faraon
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.