Papież wciągnięty w rozgrywki polityczne

Papież wciągnięty w rozgrywki polityczne
(fot. G. Gałązka / galazka.deon.pl)
theguardian / kw

Prezydent Argentyny, Cristina Fernandez de Kirchner, wczoraj w nocy wrzuciła na swoje konto na twitterze kontrowersyjne zdjęcie przedstawiające papieża z afiszem wzywającym do dyskusji na temat spornego terytorium Malwin/Falklandów.

"To czas na dialog między Argentyną i Wielką Brytanią na temat Malwin" - opatrzona takim napisem grafika przedstawiająca mapę spornych wysp trafiła w ręce Franciszka. Zdjęcia prezentujące tę sytuację obiegły wczoraj w nocy internet po tym jak Cristina Kirchner umieściła je na swoim koncie na twitterze (ma ponad 4 mln obserwujących).

Papież wciągnięty w rozgrywki polityczne - zdjęcie w treści artykułu

Nie wygląda jednak na to, żeby papież Franciszek trzymał ten afisz intencjonalnie.

Co ważne, nazwa użyta na grafice trzymanej przez Franciszka - Malwiny - to hiszpańska nazwa wysp, znanych oficjalnie jako Falklandy (wg brytyjskiej terminologii).

W 1982 roku argentyńska armia zaatakowała wyspy. Wielka Brytania pod przywódctwem ówczesnej premier Margaret Thatcher zdecydowała się na militarne zakończenie konfliktu. Ostatecznie wojna skończyła się klęską, a argentyńska armia straciła ponad 1600 żołnierzy (w tym 649 zabitych).

Temat wysp do dziś wzbudza ogromne kontrowersje. Mimo próśb prezydent Kirchner, papież Franciszek nigdy oficjalnie nie wypowiedział się na temat tego konfliktu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież wciągnięty w rozgrywki polityczne
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.