Papież wezwał do specjalnej modlitwy w najbliższą sobotę. Ta intencja jest bardzo ważna

Papież wezwał do specjalnej modlitwy w najbliższą sobotę. Ta intencja jest bardzo ważna
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.jezuici.pl)
PAP / jb

- Niech to będzie modlitwa dla wierzących, a refleksja dla tych, którzy nie wierzą. Wszyscy razem dla bardziej braterskiego świata - dodał.

Podsumowując w środę w czasie audiencji generalnej swą niedawną podróż do Rumunii, papież Franciszek wyraził radość, że mógł odwiedzić ten kraj 20 lat po wizycie św. Jana Pawła II. Papież wystąpił z inicjatywą "minuty dla pokoju" w najbliższą sobotę.

Podczas spotkania z 20 tys. wiernych na placu Świętego Piotra Franciszek, odnosząc się do kwestii dialogu ekumenicznego w Rumunii, podkreślił, że panująca tam "jedność między chrześcijanami, choć niekompletna" jest "przypieczętowana przez krew i cierpienia znoszone razem w mrocznych czasach prześladowań, zwłaszcza w minionym wieku pod ateistycznym reżimem".

Także w środę, podobnie, jak w czasie podróży, papież nie użył słowa "komunistyczny" w odniesieniu do reżimu, jaki panował w tym kraju.

Franciszek podkreślił, że w czasie liturgii w mieście Blaj w niedzielę beatyfikował siedmiu greckokatolickich biskupów męczenników z tamtych czasów. Przywołał słowa jednego z nowych błogosławionych, biskupa Iuliu Hossu, który napisał w więzieniu: "Bóg posłał nas w te mroki cierpienia, by udzielić przebaczenia i razem modlić się o nawrócenie wszystkich".

"Gdy myśli się o straszliwych torturach, jakim zostali poddani, te słowa są świadectwem miłosierdzia" - stwierdził Franciszek.

Zwracając się do Polaków papież powiedział: "Drodzy bracia i siostry, dziękuję wam za duchowe towarzyszenie i modlitwę podczas mojej podróży do Rumunii".

Nawiązał do zbliżającej się do uroczystości Zesłania Ducha Świętego: "Otwórzmy umysły i serca na działanie Ducha Świętego w nas, aby nas uświęcał i czynił świadkami Chrystusa wobec świata, w którym żyjemy. Starajmy się służyć braciom, korzystając z duchowych darów, jakie otrzymaliśmy".

Papież mówił też o przypadającej w sobotę piątej rocznicy swego spotkania z byłym premierem Izraela Szimonem Peresem, przywódcą Autonomii Palestyńskiej Mahmudem Abbasem i patriarchą Palestyny Bartłomiejem w Watykanie w intencji pokoju na Bliskim Wschodzie. Zaapelował do wiernych, by 8 czerwca o godz. 13 poświęcili "minutę dla pokoju". Niech to będzie modlitwa dla wierzących, a refleksja dla tych, którzy nie wierzą - dodał. "Wszyscy razem dla bardziej braterskiego świata" - wezwał Franciszek.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Dominique Wolton
27,93 zł
39,90 zł

„Niczego się nie boję…”
Papież Franciszek podsumowuje pięć lat swojego pontyfikatu

Zwolennicy nazywają go prorokiem, zagorzali krytycy – heretykiem. Od momentu objęcia urzędu wprowadza rewolucyjne zmiany w Kurii Rzymskiej. Zadziwia świat, rezygnując z mieszkania...

Skomentuj artykuł

Papież wezwał do specjalnej modlitwy w najbliższą sobotę. Ta intencja jest bardzo ważna
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.