Papież: wizyta w Zjednoczonych Emiratach Arabskich to niespodzianka Boga. "Często myślałem o świętym Franciszku"

Papież: wizyta w Zjednoczonych Emiratach Arabskich to niespodzianka Boga. "Często myślałem o świętym Franciszku"
(fot. EPA/VATICAN MEDIA)
2 lata temu
PAP / pch

'Niespodzianką Boga" nazwał papież Franciszek swą wizytę w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Podczas audiencji generalnej w Watykanie w środę wyraził przekonanie, że podróż ta "zapisała nową stronicę w historii dialogu między chrześcijaństwem i islamem".

W czasie spotkania z 7 tys. wiernych w Auli Pawła VI Franciszek, przywołując swą zakończoną we wtorek pielgrzymkę do Abu Zabi, powiedział: "Po raz pierwszy papież udał się na Półwysep Arabski".
"Opatrzność chciała, aby był to papież o imieniu Franciszek, 800 lat po wizycie świętego Franciszka z Asyżu u sułtana al-Malika al-Kamila. Często myślałem o świętym Franciszku podczas tej podróży; pomagał mi trzymać w sercu Ewangelię, miłość Jezusa Chrystusa" - mówił papież.
"W moim sercu - dodał - była modlitwa do Ojca za wszystkie jego dzieci, zwłaszcza za najbiedniejsze, za ofiary niesprawiedliwości, wojen, ubóstwa; modlitwa o to, aby dialog między chrześcijaństwem i islamem był czynnikiem decydującym dla pokoju w dzisiejszym świecie".
Mówiąc o spotkaniu międzyreligijnym w Abui Zabi, Franciszek wyjaśnił, że w swym wystąpieniu na jego forum położył nacisk na wartość braterstwa i nienaruszalnej godności każdej osoby.
Dlatego - wskazał - "niemożliwe jest usprawiedliwienie jakiegokolwiek aktu przemocy imieniem Boga", gdyż "znieważa to ciężko i zdradza ducha religii".
Papież podkreślił, że w dokumencie podpisanym na zakończenie spotkania "Międzyludzkie braterstwo" potępiono wszelką formę przemocy, zwłaszcza tę o motywacjach religijnych i złożono zobowiązanie do obrony na świecie autentycznych wartości i pokoju.
"W naszej epoce, w której mocna jest pokusa, by widzieć starcie między cywilizacją chrześcijańską i islamską i uważać również religie za źródło konfliktów, chcieliśmy pokazać jasno i zdecydowanie, że możliwe jest spotkanie, szacunek i dialog oraz że mimo różnorodności kultur i tradycji świat chrześcijański i islamski doceniają i bronią wspólnych wartości: życia, rodziny, zmysłu religijnego, szacunku dla osób starszych, edukacji młodzieży" - oświadczył Franciszek.
Zwracając się do Polaków papież powiedział: "Spotkania z ludźmi różnych kontynentów, kultur i religii, podobnie jak to w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, uświadamiają nam jak ważną sprawą dla świata jest pokój, dialog i braterstwo ludzi".
"Wymiarem tych aspektów życia w każdym z nas jest pokój z samym sobą, z bliźnimi, ze światem stworzonym. W duchu hasła tej minionej wizyty prośmy Boga w naszej codziennej modlitwie: +Uczyń mnie narzędziem pokoju+" - dodał przywołując hasło swej wizyty w Abu Zabi.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek
22,43 zł
29,90 zł

Co Bóg robił przed stworzeniem świata? Czy źli ludzie też mają swojego Anioła Stróża? Dlaczego nie ma teraz tak wielu cudów jak dawniej?

Dzieci, tak jak dorośli, mają pytania i wątpliwości, ale często chowają je...

Skomentuj artykuł

Papież: wizyta w Zjednoczonych Emiratach Arabskich to niespodzianka Boga. "Często myślałem o świętym Franciszku"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.