Papież wygłosi przemówienie na forum ONZ

Papież wygłosi przemówienie na forum ONZ
(fot. PAP/EPA/MATT CAMPBELL)
PAP / pk

W drugim dniu pobytu w Nowym Jorku papież Franciszek przybył w piątek do siedziby ONZ, by wygłosić przemówienie na forum Zgromadzenia Ogólnego. Zabierze tam głos jako czwarty papież, po Pawle VI, Janie Pawle II, który przemawiał dwa razy, i Benedykcie XVI.

Wizyta papieża z Argentyny przypada niemal dokładnie w 50. rocznicę historycznego wystąpienia Pawła VI na tym forum.

Zdaniem watykanistów Franciszek przemawiać będzie w przełomowym momencie historii, naznaczonym przez wojnę w Syrii i wielki exodus imigrantów i uchodźców, uciekających przed konfliktami zbrojnymi i głodem, a także w dobie dyskusji na temat zmian klimatycznych. Oczekuje się mocnego głosu papieża właśnie w tych sprawach.

Jego wystąpienie poprzedzi przemówienia światowych przywódców na 70. sesji ZO ONZ, rekordowej pod względem liczby uczestniczących w niej szefów państw i rządów.

Franciszek został powitany przez sekretarza generalnego ONZ Ban Ki Muna, z którym spotka się następnie na prywatnej rozmowie. Przed wygłoszeniem przemówienia papież zwróci się z krótkim pozdrowieniem do personelu ONZ.

Spotka się także z przewodniczącym 70. sesji ZO ONZ Mogensem Lykketoftem z Danii i jego poprzednikiem, który kierował pracami 69. sesji - Samem Kahambą Kutesą z Ugandy, a także ze stałym przedstawicielem Rosji przy ONZ Witalijem Czurkinem. Rosja stoi obecnie na czele Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Na forum ONZ Franciszek przemawiać będzie po hiszpańsku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież wygłosi przemówienie na forum ONZ
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.