Papież wypowiedział się na temat patentów na szczepionki

1 miesiąc temu
PAP/kb

W sobotę papież zabrał głos w sprawie zawieszenia patentów na szczepionki przeciwko Covid-19. Nazwał je "wirusem indywidualizmu".

W rozpowszechnionym w Watykanie przesłaniu do uczestników koncertu Vax Live w USA, na cześć osób walczących z pandemią, papież powiedział, że trzeba "porzucić indywidualizm i krzewić dobro wspólne".

Franciszek wystosował apel o "ducha sprawiedliwości, który zmobilizuje do tego, by zapewnić powszechny dostęp do szczepionek i czasowe zawieszenie praw własności intelektualnej".

Potrzebny jego zdaniem jest inny model gospodarczy; "bardziej inkluzywny, sprawiedliwy, zrównoważony".

"Pandemia pogrążyła nas wszystkich w kryzysie, ale nie zapominajmy, że nie wyjdzie się z niego takim samym; wyjdziemy lepsi albo gorsi"- oświadczył Franciszek.

Wskazał na konieczność "wyleczenia począwszy od korzeni", które usunie przyczynę choroby, a nie tylko jej objawy.

"W tych chorych korzeniach znajdujemy wirusa indywidualizmu, który nie czyni nas ani bardziej wolnymi, ani równiejszymi, ani więcej braćmi, lecz sprawia, że stajemy się obojętni na cierpienia innych"- ostrzegł.

"Odmianą tego wirusa jest zamknięty nacjonalizm, który uniemożliwia na przykład umiędzynarodowienie szczepionek. Inną odmianą jest to, że przedkładamy prawa rynku czy własności intelektualnej ponad prawa miłości i zdrowia ludzkości"- powiedział papież.

Wyznał również młodzieży: "Otrzymujecie serdeczne pozdrowienie od starca, który nie tańczy i nie śpiewa z wami, ale który wierzy razem z wami w to, że niesprawiedliwość i zło nie są niepokonane".

"Koronawirus przyniósł śmierć i cierpienie, które dotykają wszystkich, przede wszystkich najsłabszych. Proszę was, nie zapominajcie o nich"- wezwał.

Źródło: PAP / kb

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Leszek Śliwa
9,95 zł
19,90 zł

Kto był najważniejszym człowiekiem w życiu papieża Franciszka?
Co to jest milonga i dlaczego uwielbiał ją młody Jorge?
Co stało się 21 września 1953 r.?
Jakie są ulubione książki i filmy Franciszka?

Skomentuj artykuł

Papież wypowiedział się na temat patentów na szczepionki
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.