Papież zatwierdził dekrety beatyfikacyjne dwójki Polaków

Papież zatwierdził dekrety beatyfikacyjne dwójki Polaków
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl / public domain)
3 lata temu
KAI / kw

Dwoje sług Bożych z Polski zostanie wkrótce ogłoszonych błogosławionymi. Wśród nich jest wyjątkowa pielęgniarka z Krakowa i zakonnik, o którym film pewnie wszyscy oglądaliście, tylko nie pamiętacie. Koniecznie poznajcie te postacie.

Dwoje świeckich sług Bożych z Polski: Hanna Chrzanowska - z XX wieku i tercjarz franciszkański Alojzy Kosiba, który żył na przełomie XIX i XX wieku, zostaną wkrótce ogłoszeni błogosławionymi. Znaleźli się oni w grupie 8 kandydatów na ołtarze, których dekrety beatyfikacyjne zatwierdził 7 lipca Franciszek w czasie audiencji, której udzielił prefektowi Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Amato. Pozostałe osoby pochodzą z Kolumbii - troje, Hiszpanii - jedna i Włoch - dwoje.

Służebnica Boża Hanna Chrzanowska byłą jedną z pierwszych w Polsce osób, zajmujących się pielęgniarstwem społecznym. Urodziła się 7 października 1902 r. w Warszawie. Była córką Ignacego Chrzanowskiego, wybitnego profesora literatury polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W 1924 roku ukończyła Warszawską Szkołę Pielęgniarstwa. Była instruktorką pielęgniarstwa w otwartej opiece zdrowotnej w Uniwersyteckiej Szkole Pielęgniarstwa w Krakowie oraz asystentką dyrektorki Warszawskiej Szkoły Pielęgniarstwa. Jako stypendystka Fundacji Rockefellera, w czasie okupacji oddała wszystkie swoje siły pracy społecznej w Sekcji pomocy Wysiedleńcom Polskiego Komitetu Opiekuńczego.

Po wojnie pracowała w Uniwersyteckiej Szkole Pielęgniarsko-Położniczej w Krakowie jako kierowniczka działu pielęgniarstwa w otwartej opiece zdrowotnej. Zorganizowała praktyki w pielęgniarstwie przemysłowym, przyszpitalnym oraz domowym - były to prace pionierskie w powojennej Polsce. Jej zdaniem, celem całego szkolenia winno być wyczulenie na faktyczne potrzeby chorego i zrozumienie jego psychiki. Po przejściu na emeryturę oddała się działalności społecznej. Z jej metod pracy do dziś korzystają szkoły pielęgniarskie w całym kraju.

Hanna Chrzanowska zmarła 29 kwietnia 1973 r. Kard. Karol Wojtyła powiedział nad jej trumną: "Dziękujemy Bogu za to życie, które miało taką wymowę, które pozostawiło nam świadectwo tak bardzo przejrzyste i czytelne. Niech promieniowanie Twej posługi trwa wśród nas i wszystkich nas nieustannie poucza, jak służyć Chrystusowi w bliźnich".

Papież zatwierdził dekrety beatyfikacyjne dwójki Polaków - zdjęcie w treści artykułu

(fot. Public domain, via Wikimedia Commons)

Br. Alojzy Kosiba był znanym w Wieliczce kwestarzem i jałmużnikiem. Jeszcze za życia zyskał sobie szacunek i opinię człowieka świętego. Był wielkim czcicielem Matki Boskiej, człowiekiem głębokiej modlitwy i wrażliwości na los najuboższych.

Brat Alojzy rozwinął apostolstwo miłosierdzia chrześcijańskiego, materialnego i duchowego, wśród najuboższych, chorych, dzieci, zwłaszcza sierot.

W wioskach, zwłaszcza w tych oddalonych od miast, kolportował czasopisma katolickie, modlitewniki i książki religijne, pośredniczył w nabywaniu lekarstw i ziół leczniczych, niepiśmiennym pisywał listy do synów w wojsku lub na emigracji za chlebem, czasami sam od siebie do nich pisywał, niektórych nauczył nawet czytać i pisać.

Był także powiernikiem duchowym wielu ludzi, szczególnie prostych, onieśmielonych lub zahukanych przez otoczenie, zwłaszcza w sprawach sumienia i wiary. Był niezwykle gorliwym apostołem trzeźwości i abstynencji. Doprowadzał w wielu wypadkach do zgody sąsiedzkiej i rodzinnej. Uczulał sąsiadów na potrzeby sierot, kalek i osób samotnych.

Szczególnie przyciągał do siebie dzieci, które otaczały go gromadą gdziekolwiek się pojawił. Wiele razy pośredniczył w przekazywaniu pomocy dla rodzin potrzebujących wsparcia, a wstydzących się o nie prosić. Doprowadzał lekarzy do samotnych chorych, troszczył się o ich posiłki i lekarstwa. Z wielkim poświęceniem i miłością opiekował się ubogimi, którzy dość licznie codziennie przychodzili po wsparcie lub posiłek do furty klasztornej. Ubogich nazywał swoimi "panami" lub zdrobniale "paneczkami".

Umarł 4 stycznia 1939 roku w klasztorze w Wieliczce. Jego grób na przyklasztornym cmentarzu już od dnia pogrzebu stał się miejscem modlitw. "Brata Alojzego proszę o modlitwę" - wpisał także do kroniki klasztornej w 1961 roku bp Karol Wojtyła. Proces beatyfikacyjny "kwestarza wielickiego" rozpoczął się na prośbę wiernych i księży archidiecezji krakowskiej w 1963 roku. Od 1966 roku akta procesu informacyjnego są przedmiotem badań Stolicy Apostolskiej. Obecnie relikwie brata Alojzego Kosiby spoczywają w kaplicy Matki Bożej Łaskawej w kościele pw. św. Franciszka z Asyżu w Wieliczce.

Papież zatwierdził dekrety beatyfikacyjne dwójki Polaków - zdjęcie w treści artykułu nr 1

(fot. Public domain via Wikimedia Commons)

W 2007 roku nakręcono film (reż. A. Barański) na temat życia brata Alojzego Kosiby. W główną rolę wcielił się Artur Barciś. Warto go zobaczyć.

Papież zatwierdził dekrety beatyfikacyjne dwójki Polaków - zdjęcie w treści artykułu nr 2

Plakat filmu (fot. materiały promocyjne dystrybutora)

*  *  *

Nowe dekrety wymieniają między innymi:

Cud przypisywany wstawiennictwu Czcigodnej Sługi Bożej Hanny Chrzanowskiej - świeckiej (7 X 1902, Warszawa-29 IV 1973, Kraków; Polska);

uznanie męczeństwa Sług Bożych:

Jezusa Emila Jaramillo Monsalve z Instytut Misji Zagranicznych z Yarumal, biskupa diecezji Arauca; zabitego z nienawiści do wiary w 1989 koło miasta Fortul (Kolumbia);

Piotra Marii Ramíreza Ramosa, kapłana diecezjalnego, zabitego z nienawiści do wiary 10 kwietnia 1948 w Armero (Kolumbia);

uznanie cnót heroicznych Sług Bożych:

Izmaela Perdomo - arcybiskupa Bogoty (22 II 1872, El Gigante-3 VI 1950, Bogota; Kolumbia);

Alojzego Kosiby (w świecie: Piotra), tercjarza franciszkańskiego (29 VI 1855, Libusza-4 I 1939, Wieliczka; Polska);

Pauli od Jezusa Gil Cano (2 II 1849, Vera-18 I 1913, Murcja), założycielka Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek od Najczystszego Poczęcia (Hiszpania);

Marii Elżbiety Mazza (21 I 1886, Martinengo-29 VIII 1950, Bergamo), założycielki Instytutu Sióstr Małych Apostołek Szkoły Chrześcijańskiej (Włochy);

Marii Krucyfissy od Miłości Bożej (w świecie: Maria Gargani; 23 XII 1892, Morra Irpino (dziś Morra De Sanctis-23 V 1973, Neapol), założycielki Zgromadzenia Apostołek Najświętszego Serca (Włochy).

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz Potkaj, Alicja Klenczon
19,95 zł
39,90 zł

Nikt na świecie nie wie o Krzysztofie Klenczonie tyle, co jego żona Alicja

Opowiemy o rodzinie, dzieciach, przyjaciołach, sekretach, wspólnym życiu w Polsce i w Ameryce, z kobiecego - co ważne - punktu widzenia. Zgodnie...

Skomentuj artykuł

Papież zatwierdził dekrety beatyfikacyjne dwójki Polaków
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Papież zatwierdził dekrety beatyfikacyjne dwójki Polaków
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.