Papież zdymisjonował biskupa z USA oskarżanego o tuszowanie pedofilii

Papież zdymisjonował biskupa z USA oskarżanego o tuszowanie pedofilii
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
PAP / jb

Papież Franciszek przyjął we wtorek rezygnację biskupa diecezji Crookston w amerykańskim stanie Minnesota Michaela J. Hoeppnera - podał Watykan w codziennym biuletynie. Wcześniej zarzucono mu tuszowanie przypadku pedofilii.

 

W miejsce zdymisjonowanego biskupa papież mianował administratora apostolskiego, którym został biskup Richard Edmund Pates.

Watykan nie podał przyczyn dymisji ordynariusza diecezji.

Amerykańskie media przypominają, że biskup Hoeppner został pozwany za to, że nakłaniał do milczenia kandydata na diakona stałego, który twierdził, że był w latach '70, jako nastolatek, molestowany przez jednego z kapłanów diecezji. Ofiara podała do sądu diecezję i ordynariusza, twierdząc, że biskup szantażował go, domagając się wycofania tych oskarżeń.

W 2019 roku Watykan wszczął postępowanie w celu wyjaśnienia stawianych mu zarzutów ingerowania w śledztwo cywilne i kanoniczne. 

Źródło: PAP / jb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Dominique Wolton
27,93 zł
39,90 zł

„Niczego się nie boję…”
Papież Franciszek podsumowuje pięć lat swojego pontyfikatu

Zwolennicy nazywają go prorokiem, zagorzali krytycy – heretykiem. Od momentu objęcia urzędu wprowadza rewolucyjne zmiany w Kurii Rzymskiej. Zadziwia świat, rezygnując z mieszkania...

Skomentuj artykuł

Papież zdymisjonował biskupa z USA oskarżanego o tuszowanie pedofilii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.