"Papież zmianami personalnymi wstrząśnie całym Kościołem"

"Papież zmianami personalnymi wstrząśnie całym Kościołem"
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
catholicnewsagency.com / mch / kw

Jak podaje CNA i EWTN News, w sobotę 5 sierpnia, Papież Franciszek dokonał kilku zmian w syromalankarskim Kościele, który istnieje głównie w Indiach, tworząc nową eparchię i mianując kilku nowych biskupów, jak również wizytatora apostolskiego.

Jak napisała Elise Harris z CNA, papież "wstrząsnął Kościołem syromalankarskim".

Komunikat ogłoszony przez Papieża zawiera informację o utworzeniu eparchii w małym miasteczku Parassala oraz o mianowaniu na biskupa tej eparchii Thomasa Mar Eusebiosa Naickamparambila. Biskup Naickamparambil był wcześniej odpowiedzialny za Eparchię Matki Bożej Królowej Pokoju dla syromalankarskich wiernych w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Jego miejsce według decyzji papieża zajmie bp Stephanos Thottathil, który do tej pory pełnił funkcję biskupa pomocniczego Tiruvalla, w południowym stanie Indii - Kerala.

Eparchia jest strukturą podobną do diecezji funkcjonujących w Kościołach Zachodu. Syromalankarski Kościół katolicki jest jednym z 23 "sui iuris", czyli "niezależnych" Kościołów katolickich wschodnich, które żyją w pełnej wspólnocie religijnej z Kościołem katolickim i Biskupem Rzymu.

Oprócz ustanowienia eparchii Parassali i nominowania jej biskupa, Papież Franciszek wyznaczył ojca George’a Kalayila jako biskupa eparchii Puthur. Ojciec Kalayil poprzednio służył jako kapłan w tej samej eparchii. Papież również wyznaczył Ojca Johna Kuchuthundila jako Kurialnego Biskupa oraz Wizytatora Apostolskiego syromalankarskiego Kościoła w Europie i Oceanii. Biorąc pod uwagę, że w całym Kościele syromalankarskim służy 22 eparchów (w zaledwie 95 parafiach), aż 4 zmiany personalne i utworzenie nowej eparchii w niewielkim (jak na Indie) regionie, to spora zmiana.

Msza św. w Kościele Syromalankarskim (fot. Public Domain / wikimedia commons)

Ogólną liczbę wyznawców Kościoła syromalankarskiego ocenia się na ponad 445 tys., żyjących głównie w południowoindyjskim stanie Kerala.

Syromalankarski Kościół katolicki powstał na tle schizmy w łonie Kościoła malankarskiego, którą wywołał w 1909 roku spór pomiędzy patriarchą syriackiego Kościoła prawosławnego patriarchatu antiocheńskiego, Mar Abdallahem Sattufem a przywódcą chrześcijan malabarskich obrządku zachodniosyriackiego (rytu antiocheńskiego) Mar Dionizym VI, co doprowadziło do podziałów w łonie Kościoła syriackiego w Indiach.

10 lutego 2005 r. papież Jan Paweł II nadał Syromalankarskiemu Kościołowi katolickiemu statut arcybiskupstwa większego, mianując dotychczasowego arcybiskupa Thiruvananthapuram Cyrila Mar Baseliosa Malancharuvil arcybiskupem większym i ustanawiając go zwierzchnikiem czterech diecezji (eparchii).

Kościół syromalankarski wywodzi się z tradycji św. Tomasza Apostoła oraz Patriarchatu Antiocheńskiego posiada bogatą liturgię i ciekawe formy życia monastycznego, łączące tradycje wschodniego i zachodniego chrześcijaństwa oraz hinduistycznych Indii.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Stanisław Biel SJ
19,44 zł
29,90 zł

Kto z nas przynajmniej raz w życiu nie marzył, aby porzucić codzienne sprawy, nużące obowiązki i wyruszyć w drogę? Tak naprawdę każdy miał takie pragnienia, bo człowiek z natury swojej jest pielgrzymem, co pokazuje nam...

Skomentuj artykuł

"Papież zmianami personalnymi wstrząśnie całym Kościołem"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.