"Potrzeba pojednania narodowego i głoszenia Ewangelii rodziny"

"Potrzeba pojednania narodowego i głoszenia Ewangelii rodziny"
(fot. CTV)
KAI / kn

Do niełatwej sytuacji Mali - kraju w Afryce Zachodniej, dotkniętego w ostatnich latach wojną domową - nawiązał 7 maja Franciszek w rozmowie z tamtejszymi biskupami, którzy przybyli do Watykanu z wizytą ad limina.

W przekazanym im przesłaniu papież zwrócił uwagę, że obecna sytuacja naruszyła harmonię między wyznawcami różnych religii. Wspomniał o potrzebie pojednania narodowego i głoszenia Ewangelii życia i rodziny.

DEON.PL POLECA

Większość Malijczyków wyznaje islam i obecne są tam też tradycyjne religie afrykańskie, podczas gdy katolicy stanowią niewiele ponad 1,5 proc. ludności, a Kościół tamtejszy dzieli się na sześć diecezji. "Dziękuję waszej Konferencji Episkopatu za zachowanie w tym delikatnym kontekście ducha dialogu międzyreligijnego" - napisał Ojciec Święty do malijskich biskupów.

Przypomniał wspólne zaangażowanie chrześcijan i muzułmanów w ratowanie skarbów kulturalnych Mali, zwłaszcza bibliotek w Timbuktu, należących do światowego dziedzictwa ludzkości. Podkreślił potrzebę chrześcijańskiego świadectwa wiary i jej pogłębiania, czemu służą takie inicjatywy Kościoła w tym kraju, jak tłumaczenie Biblii na języki lokalne czy katechizacja, do której przygotowano nowe podręczniki.

Szczególne znaczenie ma tam, w kontekście społeczno-kulturowym naznaczonym rozwodami i wielożeństwem, bardziej konsekwentne świadectwo Ewangelii życia i rodziny.

Papież zwrócił też uwagę na silne zaangażowanie malijskich wspólnot kościelnych w wychowanie do pokoju i pojednanie narodowe. Wyraził uznanie licznym tamtejszym chrześcijanom szerzącym kulturę solidarności, zwłaszcza wobec przemocy, do jakiej doszło w tym kraju w ostatnich latach.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Potrzeba pojednania narodowego i głoszenia Ewangelii rodziny"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.