Prezydent Iraku w październiku spotka się z papieżem Franciszkiem

Prezydent Iraku w październiku spotka się z papieżem Franciszkiem
(fot. Grzegorz Gałązka/galazka.deon.pl)
KAI/ ed

Prezydent Iraku Barham Salih złoży wizytę papieżowi Franciszkowi 24 listopada, poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Kurdyjski polityk został wybrany na urząd prezydenta na początku października br.

W rozmowie z papieżem zostaną prawdopodobnie poruszone dążenia pokojowe Iraku, dialog międzyreligijny, a zwłaszcza sytuacja chrześcijan. Wypędzeni przez bojowników Państwa Islamskiego chrześcijanie z równiny Niniwy dopiero w ostatnich miesiącach mogą powracać do swoich domów. Natomiast w kurdyjskiej części Iraku chrześcijanie żyli znacznie bezpieczniej.

Przed niespełna dwoma tygodniami złożył wizytę papieżowi zwierzchnik Asyryjskiego Kościoła Wschodu Mar Gewargis III wraz z towarzyszącymi mu osobami. We wspólnym oświadczeniu zapewnili o "woli dalszego prowadzenia dialogu między ich Kościołami, wyrazili solidarność z chrześcijanami prześladowanymi obecnie na Bliskim Wschodzie i podkreślili wagę dialogu międzyreligijjnego, opartego na postawie otwartości, prawdy i miłości".

Uznali go za "najlepsze antidotum na ekstremizm, który zagraża wyznawcom każdej religii". Chrześcijanie nie chcą żyć jako "chroniona mniejszość", czy też tolerowana grupa, lecz jako pełnowartościowi obywatele, podkreślili papież i patriarcha.Irak i Stolica Apostolska utrzymują stosunki dyplomatyczne od 1937 r. Jednak już od 1832 r. urzędował w dzisiejszym Iraku delegat papieski dla Mezopotamii, Kurdystanu i małej Armenii.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Antonio Spadaro SJ

Papież Franciszek już po kilku minutach piastowania swojego urzędu podbił serca milionów ludzi na całym świecie. Wielu dziwiło się, że jest taki otwarty, taki odważny i taki... bliski.
A jaki jest naprawdę?

Rozmowa, którą z Ojcem...

Skomentuj artykuł

Prezydent Iraku w październiku spotka się z papieżem Franciszkiem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.