Przysięga gwardzistów szwajcarskich

Przysięga gwardzistów szwajcarskich
6 lat temu
Logo źródła: Radio Watykańskie Radio Watykańskie / CTV / drr

35 nowych gwardzistów szwajcarskich składa przysięgę wierności Papieżowi i Kościołowi. Jest to dziś najważniejsze wydarzenie w Watykanie. 28 rekrutów pochodzi z niemieckojęzycznych kantonów Szwajcarii, sześciu z kantonów francuskojęzycznych, a jeden z kantonu włoskojęzycznego.

Swych "aniołów stróżów" na specjalnej audiencji przyjął Papież Franciszek. Podziękował gwardzistom za "oddanie, profesjonalizm i miłość, z jaką pełnią służbę" oraz za to, że poświęcają swe młode lata Papieżowi i Kościołowi.

- Tegoroczne wasze święto wpisuje się w kontekst Roku Wiary, który Kościół przeżywa na całym świecie - mówił Papież. - Jestem pewien, że decyzja o oddaniu lat waszego życia w służbie Papieżowi nie odbiega od waszej wiary. Wprost przeciwnie: najgłębsze motywacje, które was popchnęły do Rzymu, mają swój początek właśnie w wierze. Wierze, której nauczyliście się w rodzinach, którą umocniliście w parafiach, a która wyraża się także przywiązaniem szwajcarskich katolików do Kościoła. Pamiętajcie dobrze o tym, że wiara, którą Bóg was obdarzył w dniu Chrztu, jest największym skarbem, jaki posiadacie! I także wasza misja na służbie Papieżowi i Kościołowi w niej ma swe źródło.

Przysięga odbywa się tradycyjnie 6 maja dla upamiętnienia śmierci 147 gwardzistów, którzy tego dnia oddali życie broniąc Klemensa VII. Miało to miejsce, gdy wojska cesarza Karola V plądrowały Rzym w 1527 r.

 

Więcej »

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Przysięga gwardzistów szwajcarskich
Komentarze (1)
Z
zdzisek
6 maja 2013, 20:12
pewnie będą używani podczas krucjat

Skomentuj artykuł

Przysięga gwardzistów szwajcarskich
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.