Rosyjskie komentarze po wyborze Franciszka

8 lat temu
Logo źródła: Radio Watykańskie Radio Watykańskie / drr

W Rosji nie milkną komentarze związane z nowym Papieżem. Oceny i oczekiwania wyrażają przedstawiciele Kościoła katolickiego i rosyjskiego prawosławia.

Patriarcha Cyryl wysłał do Ojca Świętego list gratulacyjny, w którym wyraził nadzieję na kontynuację dobrych stosunków prawosławno-katolickich i współpracę we wspieraniu ubogich. Podkreślił, że troska o biednych i cierpiących stanowi jeden z priorytetów działalności Kościołów katolickiego i prawosławnego.

Nuncjusz apostolski w Rosji abp Ivan Jurković wskazał na bardzo dobre relacje obecnego Papieża z rosyjskim prawosławiem, gdy był jeszcze kardynałem. Przypomniał jego kontakty z hierarchami prawosławnymi z Rosji i częstą obecność na liturgiach prawosławnych w soborze katedralnym Zwiastowania w Buenos Aires, należącym do patriarchatu moskiewskiego.

Z kolei przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych metropolita Hilarion Ałfiejew przestrzegł przed wspieraniem idei uniatyzmu, bardzo jego zdaniem szkodzącej stosunkom prawosławno-katolickim. W sobotnim programie telewizyjnym 16 marca pozwolił sobie na długi dyskurs na temat negatywnego stosunku Rosjan do jezuitów. Wyraził przy tym nadzieję, że przy nowym Papieżu stosunki prawosławno-katolickie nie stracą swojej pozytywnej dynamiki, jakiej nabrały za pontyfikatu Benedykta XVI.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rosyjskie komentarze po wyborze Franciszka
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.