Tajne służby podsłuchiwały rozmowy z papieżem Franciszkiem

Tajne służby podsłuchiwały rozmowy z papieżem Franciszkiem
(fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA / HANDOUT)
1 rok temu
KAI / kk

Ujawniona ostatnio afera podsłuchowa argentyńskich tajnych służb Argentyny AFI dotknęła także papieża Franciszka i argentyńskiego biskupa.

Według gazety „Pagina 12” z 14 czerwca, kontrolowane było konto bankowe, karty kredytowe oraz rozmowy telefoniczne biskupa Jorge Rubena Lugonesa. Wśród podsłuchiwanych rozmów telefonicznych biskupa były także jego rozmowy z papieżem Franciszkiem. W czasie rządów konserwatywnego prezydenta Mauricio Macri (2015-2019) tajne służby interesowały się współpracą bp. Lugonesa z organizacjami społecznymi i tym, czy można go uważać za bliskiego zaufanego papieża Franciszka.

Przed szczytem G-20 w Buenos Aires w 2018 roku Argentyna szpiegowała ok. 500 krajowych i zagranicznych przedstawicieli mediów dzieląc ich na grupy sprzyjających rządowi i krytycznych wobec niego. Dziennikarze zostali podzieleni na takie grupy, jak „proaborcyjni”, czy okazujący „sympatię dla rządzącej partii Cambiemos” urzędującego wówczas prezydenta Macri. Według portalu „Telam” na liście podsłuchiwanych dziennikarzy znalazło się również 61 korespondentów z międzynarodowych agencji i stacji telewizyjnych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Mirosław Wlekły
40,50 zł
44,99 zł

Kardynał odprawiający mszę dla środowisk homoseksualnych w Londynie, kościoły prowadzone przez kobiety na brazylijskiej prowincji, wspólna wigilia katolików i muzułmanów w Brukseli, żonaci kapłani w Czechach, księża mieszkający w argentyńskich slumsach, zakonnik broniący traktowanych jak...

Skomentuj artykuł

Tajne służby podsłuchiwały rozmowy z papieżem Franciszkiem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.