Tytuł encykliki ekologicznej: "Laudato sii"

Tytuł encykliki ekologicznej: "Laudato sii"
(fot. Grzegorz Gałązka/galazka.deon.pl)
5 lat temu
PAP / psd

"Pochwalony bądź" (po włosku: "Laudato sii ") - taki będzie według watykanistów tytuł ukazującej się wkrótce encykliki papieża Franciszka, poświęconej kwestiom ekologii. Słowa te pochodzą z kantyku "Pochwała stworzenia" Świętego Franciszka z Asyżu.

Watykan nie potwierdził doniesień włoskich watykanistów na temat drugiej encykliki Franciszka, bardzo - jak się podkreśla - oczekiwanej ze względu na jej tematykę. Troska o naturę jest jednym z najważniejszych, często powtarzanych postulatów pontyfikatu obecnego papieża i tematem wielu jego wystąpień i rozważań.

"Pochwała stworzenia" (po łacinie: Canticum o Laudes Creaturarum) to najstarszy tekst poetycki literatury włoskiej. Uważa się, że Święty Franciszek z Asyżu pracował nad nim na dwa lata przed śmiercią w 1226 roku.

Kantyk ten uważany jest za jeden z najpiękniejszych tekstów wychwalających piękno natury i Boga Stwórcę. Modlitewna pieśń ukazuje braterstwo między człowiekiem a naturą, o czym często przypomina papież Franciszek.

Według nieoficjalnych zapowiedzi jego druga już encyklika, oczekiwana w najbliższych tygodniach, skoncentrowana będzie także na kwestiach społecznych i skutkach zmian klimatycznych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Tytuł encykliki ekologicznej: "Laudato sii"
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Tytuł encykliki ekologicznej: "Laudato sii"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.