Watykan: argentyński biskup będzie zawieszony na czas śledztwa

Watykan: argentyński biskup będzie zawieszony na czas śledztwa
(fot. youtube.com / el12teinforma)
KAI / sz

Argentyński biskup pracujący w Watykanie będzie zawieszony w pełnieniu obowiązków na czas śledztwa prowadzonego w związku oskarżeniami o nadużycia seksualne.

 

Niespełna 55-letni obecnie bp Gustavo Óscar Zanchetta był od 2013 r. ordynariuszem diecezji Orán w północnej Argentynie, z której to funkcji zrezygnował w sierpniu 2017 r., a w grudniu tego samego roku został asesorem Administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej (APSA).

Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej wyjaśniło, że bp Zanchetta nie został usunięty, tylko sam złożył rezygnację z kierowania diecezją ze względu na napięte relacje z jej duchowieństwem. Zarzucano mu autorytaryzm, "ale nie oskarżano go o nadużycia seksualne". Po dymisji przebywał pewien czas w Hiszpanii, po czym ze względu na swe zdolności w dziedzinie administracji, został mianowany asesorem APSA, która to funkcja "nie jest związana z odpowiedzialnością za zarządzanie tą dykasterią".

W chwili nominacji do pracy w Watykanie nie wysuwano pod jego adresem oskarżeń o nadużycia seksualne. Pojawiły się one dopiero jesienią 2018 r. Na ich podstawie, jak również opierając się na niedawnych doniesieniach medialnych, obecny ordynariusz diecezji Orán [bp Luis Antonio Scozzina - KAI] zebrał świadectwa, które ma nadesłać do Kongregacji ds. Biskupów. Jeśli informacje na temat bp. Zanchetty się potwierdzą, jego sprawą zajmie się specjalna komisja tej kongregacji. - Podczas wstępnego dochodzenia bp Zanchetta powstrzyma się od pracy [w APSA - KAI] - zapowiada watykański komunikat.

Według argentyńskich mediów do nadużyć, o jakie oskarżany jest hierarcha, miało dojść w seminarium duchownym, a ofiarami byli klerycy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek

Mądrość przychodzi z wiekiem

Oni najlepiej rozumieją, że życie czasem się komplikuje. Gdy popełniamy błąd, stają przy nas. Osoby starsze to nieocenieni doradcy. Upływający czas zabrał im młodość, lecz dał mądrość.

Ta jedyna w swoim...

Skomentuj artykuł

Watykan: argentyński biskup będzie zawieszony na czas śledztwa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.