Watykan dementuje: papież nie wiedział, że błogosławieństwo trafi do homoseksualnej pary

Watykan dementuje: papież nie wiedział, że błogosławieństwo trafi do homoseksualnej pary
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl
catholicnewsagency.org / sz

Watykan dementuje pogłoski jakoby papież Franciszek swoim listem gratulacyjnym popierał związki homoseksualne. - Jest to standardowy formalny list, który zostaje wysłany w odpowiedzi na przychodzące do papieża prośby o błogosławieństwo - twierdzą watykańskie źródła.

Wczoraj opublikowaliśmy za portalem KAI informację, że papież złożył gratulacje homoseksualnej parze mężczyzn z okazji chrztu ich adoptowanych dzieci. Wiadomości te rozprzestrzenił osobiście jeden z mężczyzn, publikując zdjęcia listu na facebooku. Dalej podały je niektóre media latynoamerykańskie, a następnie polska Katolicka Agencja Informacyjna i inne polskie media (w tym DEON.pl). W Internecie zawrzało.

Dopiero wczoraj wieczorem (8 sierpnia) hiszpańska katolicka agencja (aciprensa), powołując się na rzeczniczkę prasową Stolicy Apostolskiej Palomę Garcię Ovejero, zdementowała doniesienia, jakoby papież wspierał środowiska homoseksualne i akceptował adopcję przez nich dzieci. - Papież nie mógł wiedzieć, że list trafi do gejowskiej pary, ponieważ został zaadresowany do jednej osoby w odpowiedzi na jej pismo - czytamy w oświadczeniu Garcii Overejo.

Paloma Garcia Ovejero skrytykowała też twierdzenie, że papież afirmuje małżeństwa jednopłciowe: - List został sporządzony w języku portugalskim. Papieskie błogosławieństwo nie ma wymiaru akceptacji, zostało źle zrozumiane i wykorzystane. List był skierowany do jednej osoby i jej rodziny - zakończyła Ovejero.

Papa deseja felicidades a casal gay que batizou filhos na Igreja O Papa Francisco desejou felicidades para a família do...

DEON.PL POLECA

Opublikowany przez Agripino Magalhães na 7 sierpnia 2017

Tony Reis, działacz LGBT i jego partner twierdzą, że otrzymali w kwietniu 2017 roku list, w którym było napisane, że papież "patrzy z uznaniem" na gest chrztu ich dzieci i ich rodzinę. - Jest to standardowy język i błogosławieństwo, jakie wysyłane jest do wszystkich ludzi piszących do papieża. Dowody potwierdzają, że Sekretarz Stanu nie mógł wiedzieć, iż wysyła w imieniu papieża błogosławieństwo do homoseksualnej pary - podaje agencja aciprensa.

W 2015 roku miał miejsce podobny incydent, gdy biuro przekazało list z błogosławieństwem parze lesbijek. Sprawę wyjaśnił wtedy i skrytykował ks. Ciro Beneditttini.

Papież wielokrotnie podkreślał, że nauczanie Kościoła w sprawie małżeństwa jest jasne i często przez to atakowane. - Rodzina, tak jak chce tego Bóg, złożona z kobiety i mężczyzny dla dobra małżonków i wychowania ich dzieci, jest zdeformowana przez potężne lobby i sprzeczne projekty ideologiczne - powiedział Franciszek we wrześniu 2015 roku.

Z drugiej strony w swojej adhortacji "Amoris Laetitia" podkreślił, że "każda osoba, niezależnie od swojej skłonności seksualnej, musi być szanowana w swej godności i przyjęta z szacunkiem, z troską, by uniknąć «jakichkolwiek oznak niesłusznej dyskryminacji», a zwłaszcza wszelkich form agresji i przemocy. W odniesieniu do rodzin, należy natomiast zapewnić im pełne szacunku towarzyszenie, aby osoby o skłonności homoseksualnej miały konieczną pomoc w zrozumieniu i pełnej realizacji woli Bożej w ich życiu" (p. 250).

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Chris Lowney

Papież Franciszek. Lider, który przewodzi 1,2 miliarda ludzi na świecie. Zdobył światowe uznanie dzięki rewolucyjnemu podejściu do przywództwa. Cieszy się niegasnącą popularnością i codziennie zmienia naszą rzeczywistość.

Na czym polega efekt Franciszka?

Jeżeli chcesz, aby...

Skomentuj artykuł

Watykan dementuje: papież nie wiedział, że błogosławieństwo trafi do homoseksualnej pary
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.