Watykan: media twierdzą, że papież podjął decyzję w sprawie Komunii dla protestantów

Watykan: media twierdzą, że papież podjął decyzję w sprawie Komunii dla protestantów
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
Karol Wilczyński / KAI

Watykaniści, powołując się na anonimowe źródło twierdzą, że w tajnym liście z 22 lutego, Kongregacja Nauki Wiary miała odmówić zezwolenia, aby współmałżonek niekatolicki pary mieszanej mógł przyjmować Eucharystię w Kościele katolickim.

Taką informację podał austriacki portal kath.net, blog włoskich watykanistów Il Sismografo oraz National Catholic Register. Wszystkie portale powołały się na anonimowe źródła.

Rzecznik Niemieckiej Konferencji Biskupów zaprzeczył jakoby Stolica Apostolska odrzuciła dokument tamtejszego episkopatu dotyczący tzw. "gościnności eucharystycznej" (możliwości przyjmowania komunii św.) dla niekatolickich małżonków par złożonych z osób należących do dwóch różnych wyznań chrześcijańskich - katolickich i protestanckich. Czytaj więcej >>

Papież o Komunii dla protestantów

DEON.PL POLECA

Źródła twierdzą m.in., że o liście Kongregacji wiedział papież Franciszek. Miał on jakoby poprosić o utajnienie listu do Kongregacji "z niewiadomych względów".

Papież Franciszek niejednokrotnie mówił o tym, co uważa na temat możliwości udzielania Komunii chrześcijanom z innych Kościołów. Odpowiadając na pytanie o możliwość Komunii dla protestanckich współmałżonków katolików stwierdził: "Bóg jest Bogiem niespodzianek i nigdy nie wolno nam się zatrzymać, musimy razem się modlić, wspólnie dawać świadectwo, wspólnie podejmować dzieła miłosierdzia, wyznawać, że Jezus jest jedynym Zbawicielem i że łaska pochodzi tylko od Niego. Teologowie nadal będą studiować tę drogę, a my idźmy nią naprzód z sercami otwartymi na niespodzianki".

Wypowiedź ta miała miejsce w czasie podróży samolotem do Rzymu po odbyciu historycznej wizyty w Lund (Szwecja). W czasie tej wizyty papież odpowiedział też na podobne pytanie luteranki, żony katolika. W żadnym wypadków papież Franciszek nie odpowiedział pozytywnie na zadane pytania. Podkreślał wręcz, że nie ma tej sprawie kompetencji.

Projekt niemieckich biskupów o Komunii dla protestanckich małżonków

Zgodnie z projektem wytycznych zatwierdzonych przez Niemiecką Konferencję Biskupów w lutym b.r. większością 2/3 głosów (anonimowe źródła twierdzą, że jedynie 13 spośród 67 głosowało przeciw lub wstrzymało się), małżonkowie protestanccy mogliby przyjmować Komunię św. po "poważnym rozeznaniu sumienia", a także musieli by "potwierdzić wiarę Kościoła katolickiego" co do Eucharystii, pragnąc zakończyć "poważne cierpienie duchowe" oraz "zaspokoić głód Eucharystii". Projekt spotkał się z uznaniem Kościołów protestanckich.

Kodeks Prawa Kanonicznego wskazuje obecnie, że udzielenie Komunii św. dla protestantów jest możliwe "jeśli istnieje niebezpieczeństwo śmierci albo przynagla inna poważna konieczność, uznana przez biskupa diecezjalnego lub Konferencję Episkopatu" (kan. 844 § 4).

Krytyka niemieckich biskupów

Pomimo zapewnień ze strony przewodniczącego konferencji, kardynała Reinharda Marxa, że nie jest to jakąkolwiek próbą zmiany doktryny Kościoła, wniosek spotkał się z opozycją niemieckich hierarchów. Kard. Gerhard Müller, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary, potępił ten ruch jako "sztuczkę retoryczną" i stwierdził, że warunki wymienione w projekcie dokumentu nie mogą zostać spełnione, jeśli chcemy pozostawać wiernymi nauczaniu Kościoła.

Oprócz kard. Müllera, 22 marca br. list do Kongregacji Nauki Wiary wysłało siedmiu niemieckich biskupów, w tym kard. Rainer Woelki z Kolonii. Hierarchowie poprosili w nim o interwencję prefekta Kongregacji Nauki Wiary, abpa Luisa Ladarię SJ.

W trzystronicowym liście opublikowanym na łamach Kölner Stadt-Anzeiger stwierdzili, że Niemiecka Konferencja Episkopatu może przekroczyć swoje kompetencje i poprosili Watykan o pomoc. List był adresowany również do kard. Kurta Kocha, przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.

Oprócz kardynała Woelkiego list podpisali abp Ludwig Schick z Bambergu oraz biskupi Konrad Zdarsa (Augsburg), Gregor Maria Hanke (Eichstätt), Wolfgang Ipolt (Görlitz), Rudolf Voderholzer (Ratyzbona) i Stefan Oster (Passawa).

Karol Wilczyński - dziennikarz DEON.pl. Współtworzy islamistablog.pl

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Dominique Wolton

„Niczego się nie boję…”
Papież Franciszek podsumowuje pięć lat swojego pontyfikatu

Zwolennicy nazywają go prorokiem, zagorzali krytycy – heretykiem. Od momentu objęcia urzędu wprowadza rewolucyjne zmiany w Kurii Rzymskiej. Zadziwia świat, rezygnując z mieszkania...

Skomentuj artykuł

Watykan: media twierdzą, że papież podjął decyzję w sprawie Komunii dla protestantów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.