Watykan opublikował program papieskiej pielgrzymki do Iraku

Watykan opublikował program papieskiej pielgrzymki do Iraku
(fot. unsplash.com)
3 miesiące temu
PAP/ jb

Podczas wizyty w Iraku w marcu papież odwiedzi miejsca ciężkich walk z Państwem Islamskim, iracki Kurdystan, zniszczone ziemie chrześcijan i spotka się z ajatollahem Alim al-Sistanim. Watykan ogłosił w poniedziałek plan podróży.

 

Pierwszym etapem podróży będzie stolica Iraku, Bagdad, dokąd papież przybędzie po południu 5 marca. Po ceremonii powitania na lotnisku tam również przeprowadzi rozmowę z premierem Mustafą al-Kadhimim.

Oficjalna uroczystość powitania odbędzie się następnie w Pałacu Prezydenckim, gdzie Franciszka podejmie prezydent Barham Salih.

Następnie, także w pałacu głowy państwa, papież spotka się z przedstawicielami władz, społeczeństwa obywatelskiego i korpusu dyplomatycznego, do których wygłosi swoje pierwsze w Iraku przemówienie.

W programie jest też spotkanie z duchowieństwem w katolickiej katedrze obrządku syryjskiego Matki Bożej Zbawienia w Bagdadzie.

6 marca papież opuści Bagdad i poleci do miasta An-Nadżaf w środkowej części kraju, ośrodka kultu religijnego i celu pielgrzymek szyitów. Złoży tam wizytę ajatollahowi Alemu al-Sistaniemu, który jest jedną z najbardziej wpływowych osobistości w Iraku.

Następnie papież uda się do miasta An-Nasirijja na spotkanie międzyreligijne na położonej w pobliżu Równinie Ur, ziemi Abrahama.

Po powrocie do Bagdadu Franciszek odprawi mszę w katolickiej katedrze obrządku chaldejskiego.

Niedziela 7 marca będzie intensywnym dniem papieskiej podróży. Rozpocznie go wizyta w mieście Irbil, stolicy Kurdyjskiego Okręgu Autonomicznego. Następnie Franciszek poleci do Mosulu, zajętego w 2014 roku przez dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS). Doszło tam do ciężkich walk i zbrodni na ludności cywilnej, a także wygnania mniejszości religijnych i etnicznych. Zburzone częściowo miasto zostało odbite przez armię iracką w 2016 roku. Na placu w Mosulu papież odmówi modlitwę za ofiary wojny.

Następnie poleci helikopterem do Karakoszu na zamieszkanej w dużej mierze przez chrześcijan Równinie Niniwy. Bojownicy IS zaatakowali Karakosz, niszcząc domy, kościoły i wiele historycznych miejsc. Miasto zostało praktycznie zrównane z ziemią, a w ciągu kilku godzin musiało je opuścić ponad 100 tysięcy chrześcijan, w tym wszyscy syryjscy katolicy.

Zniszczona i splądrowana przez dżihadystów biblioteka została odbudowana przez chrześcijan i oddana do użytku, co uważa się za znak podnoszenia się tego obszaru po wojnie. Wróciło tam kilka tysięcy chrześcijan.

W miejscowym kościele papież spotka się z grupą mieszkańców.

Na zakończenie dnia Franciszek odprawi mszę na stadionie w Irbilu.

W poniedziałek 8 marca odleci z Bagdadu do Rzymu.

W pierwszej podróży papieża od wybuchu pandemii towarzyszyć mu będzie kilkudziesięciu wysłanników mediów z całego świata, w tym PAP.

Źródło: PAP / jb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Dominique Wolton
27,93 zł
39,90 zł

„Niczego się nie boję…”
Papież Franciszek podsumowuje pięć lat swojego pontyfikatu

Zwolennicy nazywają go prorokiem, zagorzali krytycy – heretykiem. Od momentu objęcia urzędu wprowadza rewolucyjne zmiany w Kurii Rzymskiej. Zadziwia świat, rezygnując z mieszkania...

Skomentuj artykuł

Watykan opublikował program papieskiej pielgrzymki do Iraku
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.