Watykan: papież otrzymał elektryczny samochód

Watykan: papież otrzymał elektryczny samochód
(fot. PAP / EPA / MAURIZIO BRAMBATTI / cruxnow.com)
Crux / ml

To kolejny krok w kierunku Watykanu, jako miejsca wolnego od emisji dwutlenku węgla.

Jak donosi portal Crux, samochód został podarowany Franciszkowi w ramach konferencji o encyklice "Laudato Si’" która odbywała się w Watykanie. Jego producentem jest Opel i włoska firma energetyczna Enel.

"Konferencja gromadziła światowych liderów z dziedzin polityki, środowiska akademickiego i biznesu. Omawiali oni kwestie zrównoważonego rozwoju, środowiska i transportu" - piszą dziennikarze Crux.

Obie firmy zobowiązały się w współpracy ze Stolicą Apostolską w ramach programu zrównoważonego rozwoju dla Watykanu.

DEON.PL POLECA

Jeśli plan Watykanu się powiedzie, to stanie się on pierwszym państwem na świecie, które nie będzie emitowało dwutlenku węgla.

Prezes Opla, Karl-Thomas Neumann, powiedział, że jest dumny z tego, że może wspierać Watykan w tak "ambitnym celu".

Choć obszar Watykanu nie jest duży (110 hektarów), to posiada on własną flotyllę pojazdów ze specjalną tablicą rejestracyjną z literami SCV. Auta wykorzystywane są nie tylko przez wysoko postawionych urzędników, ale także ogrodników, personel gospodarczy lub służby mundurowe.

Podarowany przez prezesa koncertu Opel to model Ampera-e. Ukazał się na rynku na początku tego roku. Na jednym ładowaniu może przejechać ponad 300 km.

Zdaniem Neumanna przyszłość motoryzacji to energia elektryczna. Przewidywał także, że samochody jeżdżące bez udziału kierowcy staną się szybko bardzo popularne, a przemysł motoryzacyjny zmieni się nie do poznania w ciągu najbliższych 5 lat.

Samochód Opla to nie pierwsze ekologiczne, elektryczne auto jakie trafiło na teren Watykanu.

W 2011 Mercedes zapowiedział, że dostarczy Benedyktowi XVI specjalny hybrydowy model. Z uwagi na rezygnację Ojca Świętego, nie został jednak dostarczony.

W 2012 Renault podarował byłemu papieżowi dwa egzemplarze samochodów elektrycznych do użytku na terenie Watykanu i w letniej rezydencji w Castel Gandolfo.

W lutym Nissan podarował Franciszkowi model Leaf.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Watykan: papież otrzymał elektryczny samochód
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.