Watykan: papież przyjął szwajcarskie ofiary wykorzystywane przez duchownych

Watykan: papież przyjął szwajcarskie ofiary wykorzystywane przez duchownych
(fot. depositphotos.com)
KAI / ms

Ojciec Święty przyjął wczoraj, 2 marca, dwie osoby w przeszłości molestowane przez duchownych. Spotkanie z 63-letnią kobietą oraz 74-letnim mężczyzną miało miejsce w Domu Świętej Marty.

Jak poinformował organizator spotkania, szwajcarski przedsiębiorca oraz działacz na rzecz rehabilitacji dzieci - ofiar przemocy Guido Fluri, papież poprosił ofiary o przebaczenie w imieniu całego Kościoła. Opowiedziały one Franciszkowi swoje dzieje, wyznając że cierpień z przeszłości nigdy nie udało im się przezwyciężyć, a rany nigdy się nie zagoiły.

63 letnia kobieta doznała przemocy w szkole katolickiej prowadzonej przez zakonnice, natomiast mężczyzna, doznał licznych aktów przemocy seksualnej w środowisku benedyktyńskim.

Papież krótko wyjaśnił swoim rozmówcom, co czyni Kościół, aby przeciwdziałać i karać wykorzystywanie seksualne. Fluri, stwierdził, że spotkaniu wziął także udział szwajcarski kardynał Kurt Koch, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Jego zdaniem wszystko wskazuje na to, że wkrótce Kościół opublikuje nowe dokumenty z bardziej surowymi normami i zasadami.

DEON.PL POLECA

Franciszek wielokrotnie brał już udział w spotkaniach z ofiarami wykorzystywania seksualnego w Kościele. W ubiegłum roku Ojciec Święty spotkał się w Rzymie z m.in. trzema ofiarami księdza pedofila Fernando Karadimy z Chile. Z każdą z osób rozmawiał osobno i słuchał uważnie jej relacji.

Kilka miesięcy później, w pierwszym dniu zeszłorocznej papieskiej wizyty w Irlandii Ojciec Święty spotkał się w Dublinie z 8 ofiarami "wykorzystywania ze strony duchowieństwa, zakonników i instytucji", jak podkreślił wówczas watykański rzecznik. Franciszek był bardzo zszokowany świadectwami, które usłyszał.

Wielokrotnie w obiczu dramatu, jakim jest pedofilia w Kościele, papiez wzywał wiernych do modlitwy za ofiary i odprawiał msze w intencji skrzywdzonych prosząc ich w imieniu Kościoła o wybaczenie

W ubiegłą niedzielę w Watykanie zakończyło się pierwsze w historii ogólnoświatowe spotkanie na temat walki z pedofilią w Kościele. O jego podsumowaniu możecie przeczytać TUTAJ.

Watykan: papież przyjął szwajcarskie ofiary wykorzystywane przez duchownych - zdjęcie w treści artykułu

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Żak SJ

Rozliczenie z problemem pedofilii w polskim Kościele

Ujawnienie skali wykorzystywania seksualnego nieletnich przez osoby duchowne wstrząsnęło Kościołem w Polsce i na świecie. Reakcje hierarchów były skrajne: od lęku przed ujawnieniem długo skrywanej prawdy po chęć...

Skomentuj artykuł

Watykan: papież przyjął szwajcarskie ofiary wykorzystywane przez duchownych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.