Watykan: papież wprowadził abp. Peña Parra w obowiązki nowego substytuta ds. ogólnych

Watykan: papież wprowadził abp. Peña Parra w obowiązki nowego substytuta ds. ogólnych
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
2 lata temu
KAI / sz

Papież Franciszek wprowadził dziś osobiście abp. Peña Parra w obowiązki nowego substytuta ds. ogólnych w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej - podał serwis vaticannews.

 

Ojciec Święty w towarzystwie sekretarza stanu kard. Pietro Parolina przedstawił pochodzącego z Wenezueli hierarchę wszystkim pracownikom trzech sekcji Sekretariatu Stanu (do spraw ogólnych, do spraw relacji z państwami oraz personelu dyplomatycznego) reprezentowanych przez swoich przełożonych, w Bibliotece Sekretariatu Stanu.

Papież i nowy zastępca następnie pozdrowili osobiście pracowników Sekretariatu Stanu zgormadzonych z tej okazji.

Zadaniem substytuta do spraw ogólnych jest kierowanie pracą pierwszej sekcji watykańskiego Sekretariatu Stanu. Nadzoruje on sprawy związane z codzienną posługą kierowania Kościołem powszechnym, odpowiada za koordynację działań poszczególnych dykasterii Kurii Rzymskiej a także kwestie związane z dokumentami papieskimi i ich oficjalnymi tłumaczeniami, korespondencją Ojca Świętego, informacją oraz zarządzaniem watykańskimi mediami. W tym charakterze będzie regularnie spotykał się z papieżem.

Abp Edgar Peña Parra urodził się w 1960 w Maracaibo. Święcenia kapłańskie przyjął w 1985. Po studiach na uczelniach kościelnych w swej ojczyźnie udał się do Rzymu, gdzie kontynuował swą formację w Papieskiej Akademii Kościelnej i na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. Obok kościelnych licencjatów z teologii i filozofii uzyskał także doktorat z prawa kanonicznego ze specjalnością prawa międzynarodowego. 1 kwietnia 1993 podjął pracę w dyplomacji watykańskiej: kolejno w przedstawicielstwach Stolicy Apostolskiej w Kenii, Serbii, w biurze ONZ w Genewie, w nuncjaturach w Afryce Południowej Hondurasie i Meksyku.

8 stycznia 2011 Benedykt XVI mianował go arcybiskupem tytularnym Telepte i nuncjuszem apostolskim w Pakistanie. Sakrę biskupią przyjął z rąk tego papieża 5 lutego 2011. PO 13 latach pracy w Pakistanie, od 21 lutego 2015 roku był nuncjuszem apostolskim w Mozambiku. Obok hiszpańskiego, włoskiego, angielskiego, francuskiego i portugalskiego zna także język serbsko-chorwacki. Ojciec Święty mianował go substytutem do spraw ogólnych 15 sierpnia na miejsce kard. Giovanniego Angelo Becciu, który został prefektem Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Dominique Wolton
27,93 zł
39,90 zł

„Niczego się nie boję…”
Papież Franciszek podsumowuje pięć lat swojego pontyfikatu

Zwolennicy nazywają go prorokiem, zagorzali krytycy – heretykiem. Od momentu objęcia urzędu wprowadza rewolucyjne zmiany w Kurii Rzymskiej. Zadziwia świat, rezygnując z mieszkania...

Skomentuj artykuł

Watykan: papież wprowadził abp. Peña Parra w obowiązki nowego substytuta ds. ogólnych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.