Z tą parafią Benedykt XVI miał szczególną więź. Co dostanie po jego śmierci?

Z tą parafią Benedykt XVI miał szczególną więź. Co dostanie po jego śmierci?
Papież Benedykt XVI. Fot. Depositphotos.com / Marco Iacobucci / IPA
KAI / mł

"Nasza wzajemna więź stawała się stopniowo coraz silniejsza, głębsza. Więź uczucia i przyjaźni, która naprawdę rozgrzała moje serce i do dziś je ogrzewa" - pisał Benedykt XVI o swojej tytularnej parafii w Rzymie. Teraz parafia Santa Maria Consolatrice dostanie na pamiątkę jego sutannę.

Tytularny kościół kardynała Josepha Ratzingera w Rzymie, Santa Maria Consolatrice, otrzyma tablicę upamiętniającą papieża Benedykta XVI. Arcybiskup Georg Gänswein poświęci ją w najbliższą niedzielę po uroczystej Mszy św., a także podaruje parafii sutannę papieża seniora - poinformowała diecezja rzymska. Joseph Ratzinger był kardynałem tytularnym parafii w dzielnicy Casal Bertone za stacją Tiburtina we wschodnim Rzymie i zawsze utrzymywał z nią bliskie więzi.

"Ta parafia była jak powrót do domu"

"Ta moja wizyta w Santa Maria Consolatrice, pierwszej rzymskiej parafii, do której udałem się od czasu, gdy Pan zechciał mnie powołać na biskupa Rzymu, jest dla mnie w bardzo realnym i konkretnym sensie powrotem do domu. Pamiętam bardzo dobrze 15 października 1977 roku, kiedy objąłem w posiadanie ten mój tytularny kościół (....). Od tego momentu nasza wzajemna więź stawała się stopniowo coraz silniejsza, głębsza. Więź uczucia i przyjaźni, która naprawdę rozgrzała moje serce i do dziś je ogrzewa" - powiedział te słowa Benedykt XVI 18 grudnia 2005 roku, podczas swojej pierwszej wizyty jako papieża w rzymskiej parafii.

"Zawsze utrzymywał relację sympatii"

Szczególną więź łączącą parafię ze zmarłym 31 grudnia ubiegłego roku papieżem seniorem upamiętni tablica, która zostanie odsłonięta w najbliższą niedzielę, 19 marca, w uroczystość św. Józefa i tym samym w imieniny Josepha Ratzingera. Abp Georg Gänswein, który poświęci tablicę, był przez wiele lat prywatnym sekretarzem kardynała, a później papieża.

DEON.PL POLECA

"Parafię łączy z papieżem Benedyktem więź emocjonalna i historyczna - wspomina proboszcz parafii ks. Luigi Lani i przypomniał: „Zarówno w latach, kiedy był kardynałem tytularnym, jak i jako papież, zawsze utrzymywał relację sympatii, także poprzez liczne dary, które nam przekazał, a które wkrótce znajdą miejsce w pomieszczeniu, które urządzimy jako swoiste muzeum jemu poświęcone. Będzie wśród nich z pewnością sutanna, która zostanie nam ofiarowana w niedzielę 19 marca.

Drobne gesty, ale świadczące o wielkiej trosce

W dniu św. Józefa kilka lat temu dostarczył też świecę wotywną do zapalenia Maryi Pocieszycielce. Podarował nam także piękny kielich i piuskę, kilka książek i cennych publikacji. Pewnego roku, w okresie Bożego Narodzenia, przekazał kwotę na potrzeby parafialnego Caritas. Są to drobne gesty, ale świadczące o wielkiej trosce".

Sutanna papieża będzie częścią ekspozycji pamiątek po Benedykcie XVI. Będą tam również eksponowane zdjęcia z wizyt kard. Ratzingera w Santa Maria Consolatrice.

KAI / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Elio Guerriero

Epoka Ratzingera
Zrozum człowieka, który zmienił Kościół i wpłynął na losy świata

Cudowne dziecko teologii, ekspert soborowy, „pancerny kardynał”, papież-intelektualista, obrońca ortodoksji, „skromny pracownik winnicy Pańskiej”. Obraz życia Josepha Ratzingera, budowany na doniesieniach medialnych,...

Skomentuj artykuł

Z tą parafią Benedykt XVI miał szczególną więź. Co dostanie po jego śmierci?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.