Teolog: Kościół synodalny to nowy sposób bycia Kościołem

Teolog: Kościół synodalny to nowy sposób bycia Kościołem
Fot. Chelms Varthoumlien / unsplash.com
vaticannews.va / tk

Papież chce Kościoła synodalnego, a nie tylko Kościoła, który przeżywa synod – uważa Rafael Luciani, wenezuelski teolog i członek komisji teologicznej Synodu Biskupów.

Podkreśla on, że postulowany przez Franciszka Kościół synodalny wymaga reformy struktur, poszukiwania nowego modelu instytucjonalnego, nowego sposobu bycia Kościołem.

Luciani zauważa, że niedawne spotkanie sekretariatu Synodu Biskupów pokazało, iż nie wszędzie proces synodalny postępuje w tym samym tempie. Są regiony o dużym doświadczeniu synodalnym, jak na przykład Ameryka Łacińska, ale są też miejsca, gdzie proces synodalny nie został przeprowadzony.

- Nie można jednak powiedzieć, że wszystkie diecezje na całym świecie przeszły już przez proces synodalny. To musi być bardzo jasne. Naszym zadaniem jako komisji teologicznej jest zachęcać, by wykorzystać jeszcze ten czas, który pozostał, dla przeprowadzenia tego procesu. Zachęcamy biskupów, by włączyli się w ten proces wraz ze swymi wspólnotami, by się nawzajem słuchali i uczyli się na podstawie tego procesu.

- Były przypadki, że w niektórych parafiach czy diecezjach biskupi nie chcieli słuchać głosu mniejszości. Zadaniem nas jako komisji teologicznej jest dopuścić do głosu te mniejszości, aby w dokumencie, który powstaje w tej pierwszej fazie te głosy zostały wysłuchane, wzięte pod uwagę i uznane przez Kościół - powiedział członek komisji teologicznej Synodu Biskupów.

Źródło: vaticannews.va / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomáš Halik

Nadszedł czas odmienionego Kościoła

  • Czy na naszych oczach umiera chrześcijaństwo?
  • Co się stało z ideami, które przez wieki dawały siłę i dynamikę wyznawcom Chrystusa?
  • Czy żyjemy w przełomowym dla naszej wiary i religijności momencie historii?
  • ...

Skomentuj artykuł

Teolog: Kościół synodalny to nowy sposób bycia Kościołem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.