Wigilijny Małopolski Smak na Rynku w Krakowie

Wigilijny Małopolski Smak na Rynku w Krakowie
PAP / slo

W ramach Wigilijnego Małopolskiego Smaku można będzie zobaczyć i kupić tradycyjne świąteczne produkty małopolskie. Impreza na Rynku Głównym w Krakowie, której organizatorem jest województwo małopolskie, rozpoczyna się w piątek i potrwa do poniedziałku.

Przez cztery dni na stoiskach ustawionych na krakowskim Rynku pojawią się nie tylko tradycyjne wędliny, wyroby piekarnicze i cukiernicze, ryby, przetwory owocowo-warzywne i gotowe dania świąteczne (uszka, czerwony barszcz, kapusta z grzybami, pierogi), ale także produkty znane z Małopolskiego Festiwalu Smaku.

Organizowany po raz trzeci Wigilijny Małopolski Smak stanowi świąteczną odsłonę Małopolskiego Festiwalu Smaku, dlatego na stoiskach znajdzie się wiele potraw nagrodzonych podczas tegorocznego finału Festiwalu. Grand Prix zdobyła wówczas polędwica faszerowana suską sechlońską (tj. podsuszaną i podwędzaną śliwką), a wyróżnienia zdobyły: sułkowicka krzonówka (zupa chrzanowa), salceson golonkowy Podstolego, jajecznica po królewsku, karp zatorski w zalewie octowej, korzenny filet śledziowy i placki po andrychowsku.

Zarówno Małopolski Festiwal Smaku, jak i Wigilijny Małopolski Smak to imprezy promujące turystykę kulinarną, która staje się w województwie małopolskim coraz popularniejsza.

- Małopolska ma już teraz 50 pozycji na ciągle powiększającej się Małopolskiej Liście Produktów Tradycyjnych. Aż 10 produktów z Małopolski zostało zarejestrowanych przez Unię Europejską i otrzymało unijne certyfikaty: redykołka (ser podhalański), chleb prądnicki, kiełbasa lisiecka, obwarzanek krakowski, suska sechlońska, jabłka łąckie, karp zatorski, fasola "Piękny Jaś z Doliny Dunajca", oscypek i bryndza podhalańska. Mamy nadzieję, że lista ta będzie się powiększać - powiedziała Elżbieta Kantor, dyrektor Departamentu Turystyki, Sportu i Promocji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

Jak podkreśliła, dziedzictwo kulinarne Małopolski stało się jednym z głównych kryteriów, branych pod uwagę podczas tworzenia wielu produktów turystycznych w regionie. Są wśród nich m.in.: szlak agroturystyczny Małopolska Wieś Pachnąca Ziołami, Małopolska Miodowa Kraina, Małopolska Trasa Smakoszy, Szlak Oscypkowy oraz Na Śliwkowym Szlaku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wigilijny Małopolski Smak na Rynku w Krakowie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.